Utíkají, protože musí. Evropa si s uprchlíky neví rady

Řím – Evropa čelí rostoucímu problému jménem migrace. Hranice s Unií se letos nelegálně pokusilo překročit přes 40 tisíc lidí. Je to třikrát víc než za celé loňské jaro. Většina migrantů přeplouvá přes Středozemní moře z nestabilní Libye.

Video Horizont: Uprchlíků přibývá, Evropa neví, co s nimi
video

Horizont: Uprchlíků přibývá, Evropa neví, co s nimi

Od evropského snu je dělí jen sedm metrů vysoký plot. Na jedné straně Maroko, na druhé španělská enkláva Melilla. Cesta 17letého Keity z Mali k vytoužené evropské hranici trvala tři měsíce. „Směřujeme do Evropy, protože musíme. Má silnější ekonomiku, technologie, politiku,“ podotkl uprchlík.

V současné době čeká s dalšími v improvizovaném táboře na své dvě minuty risku a naděje. Málokterým se to povede. Většinu totiž vrátí španělská policie zpět. Uprchlík z Kamerunu Nicola to zkouší už rok. „Stále nás pronásleduje marocká policie. Problémy jsou na straně Maroka i Španělska,“ konstatoval.

Uprchlíci z Afriky
Zdroj: ČTK/AP/Anonymous

Španělům se téma přistěhovalectví v předvolebních kampaních do Evropského parlamentu vyhýbá. Ve Francii, Nizozemsku nebo Británii to je naopak. Radikální pravice a euroskeptici se předhánějí v návrzích. „Měli bychom mít kontrolu nejen nad počtem, ale i nad kvalitou lidí, co přijíždějí,“ tvrdí lídr britské strany UKIP Nigel Farage.

Italové stále častěji počítají ty, kteří se ke břehům nedostali. „Když už nám Evropa nepomáhá s mrtvými, měla by se starat aspoň o živé,“ prohlásil italský ministr vnitra Angelino Alfano. Pokusů o nelegální vstup do Evropy je třikrát tolik co vloni. Víc než polovina ze 42 tisíc uprchlíků směřuje ze severní Afriky právě do Itálie.

Řím vydává na hlídkování ve Středozemí víc než evropská agentura Frontex. Ochromená italská vláda už začala vyhrožovat. „Říkáme to EU jasně: buď nám pomohou hlídat středozemní hranici, nebo pošleme ty, co požádají o azyl, tam, kam chtějí,“ oznámil Alfano. Myslí tím na sever – do bohatších států Evropy.

Lucie Sládková z Mezinárodní organizace pro migraci

„V Česku se o přistěhovalectví z Afriky nemluví. ČR leží na migrační ose východ-západ, nikoli jih-sever. Máme tu hodně Ukrajinců, rusky mluvících občanů i Vietnamců. Česko je ale na evropských fórech dost slyšet. Rozhodně se zabývá imigrací zcela vážně, přestože nás masivní migrace z Afriky netrápí.“


Před válkou utíká enormní množství Syřanů

V Itálii, kterou decimuje nejhorší nezaměstnanost za posledních 40 let, uprchlíci zůstat nechtějí. Cílové destinace se ale brání – i ony nesou své břemeno. Třeba Švédsko a Německo přijaly vloni největší počet syrských žadatelů o azyl. Ti ze smutného prvenství sesadili i Afghánce.

O stovkách utopených nechce EU do parlamentních květnových voleb mluvit. O migraci bude jednat až ke konci června. Do té doby přes 300 tisíc Syřanů uprchne ze svých domovů. A stovky Afričanů k evropským břehům nedoplují.

Podle OSN je na světě rekordních 33,3 milionu uprchlíků ve své vlastní zemi. K opuštění domovů je nutí v nebývalé míře hlavně ozbrojené konflikty. Zvlášť výrazný je znepokojivý trend v Sýrii, upozornil Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).