Tři týdny před mistrovstvím brazilští policisté opět stávkují

Brasília – Tři týdny před zahájením mistrovství světa ve fotbale dnes v Brazílii opět stávkují tisíce policistů. Kvůli výši platů se do 24hodinové stávky zapojili policisté ve 14 z 26 států, včetně Sao Paula, kde bude turnaj 12. června slavnostně zahájen. Ve stejném městě stávkují za vyšší platy také více než tři tisícovky řidičů městských autobusů. Policisté v Brazílii stávkovali už začátkem května a hrozí, že se stávkami budou pokračovat i během konání šampionátu.

Jejich akce tak vzbuzují nervozitu, zda země bude s to zajistit bezpečnost statisíců fanoušků. Pořadatelé ale tvrdí, že žádné problémy nepředpokládají, a hrozbu větší stávky si nepřipouštějí ani úřady.

Do práce dnes nepřišli policisté ve státech Rio de Janeiro, Minas Gerais, Bahia, Pernambuco, Amazonas či v hlavním městě Brasílii. V některých z těchto států zůstalo doma až 70 procent příslušníků policie.

Mistrovství světa ve fotbale se bude v Brazílii konat ve 12 městech od 12. června do 13. července. Přípravy šampionátu doprovází pochybnosti, zda je Brazílie jako země s jednou z nejvyšších měr násilné trestné činnosti na světě schopna zajistit bezpečí sportovců i fanoušků.

Řidiči městských autobusů v nejlidnatějším brazilském městě zahájili stávku už v úterý, kdy bylo mimo provoz téměř všech 8 000 vozů; některé z nich řidiči použili jako barikády pro blokádu rušných dopravních tahů, což v kombinaci s větším počtem aut v ulicích způsobilo velké zácpy. Vyšší platy se řidičům s radnicí vyjednat nepodařilo, i jejich protest se proto může opakovat v době fotbalového šampionátu.

Video Brazílií zmítá chaos, organizace šampionátu vázne
video

Brazílií zmítá chaos, organizace šampionátu vázne