Papež na Blízkém východě: „Jsem jako Daniel, lvi mě nezabijí“

Jeruzalém - Papež František přiletěl do Jordánska, kde sloužil mši a vyzval k ukončení války v Sýrii. V rámci třídenní návštěvy Blízkého východu zavítá i na palestinský Západní břeh Jordánu a do Izraele. Je teprve čtvrtým papežem, který se do Svaté země vydal. Doprovází ho židovský rabín a muslimský duchovní. Příslušníci jiného vyznání se takové církevní delegace účastní poprvé v historii.

V delegaci, která Františka přivítala na letišti, byl králův poradce pro náboženské záležitosti princ Ghazí. Po krátké rozmluvě s ním se papež vydal do královského paláce. Na audienci upořádané králem Abdalláhem II. a královnou Ranjou nechyběly ani děti královského páru. Jordánsko chválil za to, že vytváří prostředí, němž mohou žít v sounáležitosti křesťané s muslimy. „Svoboda náboženství je základní lidské právo a doufám, že bude zaručeno na Blízkém východě a celém světě. Křesťané jsou a považují se za plnoprávné občany Blízkého východu,“ řekl František. „Vyzývám Jordánsko, aby dále hledalo cestu k trvalému míru pro tuto oblast. Je třeba rychle řešit krizi v Sýrii stejně jako najít spravedlivé řešení izraelsko-palestinského konfliktu,“ uvedl před jordánským panovníkem.
   
Papež poté sloužil mši před asi 20 tisíci lidmi, kteří přišli na stadion v Ammánu. Papež zakončí svůj pobyt v Jordánsku u řeky Jordánu. Zamíří do Betánie, kde podle křesťanské víry působil Jan Křtitel. Má se tam sejít s asi 600 uprchlíky a hendikepovanými. Mezi uprchlíky ze Sýrie budou i syrští ortodoxní křesťané.

František má podle Vatikánu za sebou nachlazení, kvůli němuž v minulých dnech zrušil několik setkání. Z letadla ale vystoupil s úsměvem a odpočatý. Za letu se osobně pozdravil se všemi novináři, kteří ho doprovázejí. Řekl jim, že ví, že návštěva bude náročná, a že doufá, že také užitečná. „Cítím se jako Daniel, ale já už vím, že lvi mě nezabijí,“ prohlásil ke své cestě do rizikového regionu s poukazem na starozákonní knihu Daniel. Týká se babylonského zajetí Židů, mezi nimiž byl také Daniel, který i v této situaci nepřestával hájit židovského boha a víru v něj. Musel projít zkouškami, z nichž jednou bylo jeho uvržení do jámy se lvy, před nimiž ho ochránil bůh.

Video Szántó o krátké návštěvě Izraele: Papež nerad cestuje
video

Szántó o krátké návštěvě Izraele: Papež nerad cestuje

Poprvé navštívil papež Pavel VI. Izrael v roce 1964. Sešel se v Jeruzalémě s tehdejším konstantinopolským patriarchou, a umožnil tak ukončit rozkol mezi katolickou a pravoslavnou církví. Současný papež je z Argentiny a ve své delegaci má své spolužáky z mládí - rabína Abrahama Skorku a profesora islámských studií Omara Abbouda.

Papež František odmítl na své cestě neprůstřelné auto, což zkomplikovalo práci jeho ochranky. „Bezpečnostní opatření jsou obrovská. Velká většina křesťanů kvůli tomu nebude moci svého papeže vidět,“ podotkl zpravodaj ČT Jakub Szántó. František stráví na Blízkém východě jen tři dny – cestování nemá údajně příliš v lásce. 

Papež se setká také s Palestinci, pro které představuje setkání s Františkem důležitý okamžik. „Papež není pouze představitelem katolické církve, ale je i důležitým představitelem evropské politiky a hlavou církve, která má po celém světě 1,25 miliardy věřících,“ dodal Szántó.