Hollande po eurovolbách: Musím reformovat Francii a přesměrovat Evropu

Brusel – Evropská unie se stala nečitelnou, nesrozumitelnou a vzdálenou. Musí se změnit, aby byla jednoduchá a jasná. Aby byla účinná tam, kde se to očekává, a aby se stáhla tam, kde jí není potřeba. V několikaminutovém televizním projevu k výsledkům voleb do Evropského parlamentu to prohlásil francouzský prezident François Hollande. Ve volbách ve Francii i v jiných evropských zemích posílily nacionalistické strany, jasnou většinu v europarlamentu si nicméně zachovaly tradiční proevropské strany.

Prezident zdůraznil, že budoucnost Francie je v rámci EU. „Mojí povinností je reformovat Francii a přesměrovat Evropu,“ dodal. Evropská unie podle něj dokázala v posledních letech překonat finanční krizi, ale za cenu prosazování úspor, které nakonec odradily obyvatele od evropské integrace. „Proto již zítra na summitu EU opět řeknu, že prioritou je hospodářský růst, zaměstnanost, investice,“ uvedl prezident, který se v úterý v Bruselu setká se svými protějšky ze zemí EU.

Projev, který socialista Hollande nahrál odpoledne v prezidentském Elysejském paláci v centru Paříže, vysílaly dnes večer francouzské televizní stanice. Dopoledne svolal prezident k výsledkům voleb mimořádné zasedání vlády. Vítězství nacionalistické Národní fronty v eurovolbách ve Francii označují místní komentáře za „historické“ a za „politické zemětřesení“.

Video Horizont 24: Vítězové a poražení eurovoleb
video

Horizont 24: Vítězové a poražení eurovoleb