Strana Le Penové není pravicová, ale fašistická, říká německý ministr Schäuble

Berlín/Paříž – Za fašistickou a extremistickou označil německý ministr financí Wolfgang Schäuble krajně pravicovou Národní frontu (FN) Marine Le Penové, která v neděli vyhrála ve Francii volby do evropského parlamentu. Místopředseda FN Florian Philippot obratem vyzval francouzského prezidenta Françoise Hollanda, aby si předvolal německého velvyslance v Paříži a požádal ho o vysvětlení.

Zdroj: ČTK/AP Autor: Remy de la Mauviniere

„Nejen za naše francouzské kolegy se musíme ptát, jakých jsme se dopustili chyb, že čtvrtina (francouzských) voličů hlasovala ne pro pravicovou, ale pro fašistickou, extremistickou politickou stranu,“ řekl na konferenci v Berlíně Schäuble, který nechodí daleko pro ostré slovo. Na jaře kupříkladu přirovnal skrytou ruskou invazi na Krym k německému záboru Sudet nacistickým diktátorem Adolfem Hitlerem v roce 1938.

„Není na ministrovi jiné země, na německém ministrovi, aby říkal Francouzům koho mají volit,“ prohlásil Philippot v televizní stanici France 5. „Takoví lidé už nerespektují volební urny,“ dodal s poukazem na to, že Schäuble patří k tvrdým zastáncům Evropské unie.

"Nejen Francie, ale my všichni si musíme klást otázku, co bychom mohli udělat lépe, prohlásil dále na konferenci Schäuble a poznamenal, že Evropa bez Francie není možná. O tom, že budoucnost Francie je v EU, hovořil v pondělním povolebním projevu i prezident Hollande. Unie se podle něj musí stát jednoduchou a jasnou a jeho prioritou bude zasazovat se v EU o hospodářský růst, zaměstnanost a investice.

Vítězství francouzských nacionalistů pod vedením Marine Le Penové patří k nejvýraznějším úspěchům radikálních stran v několika evropských zemích opírajících se o rétoriku zaměřenou proti větší evropské integraci. Stejné pozdvižení vyvolalo například vítězství britských nacionalistů, kteří chtějí, aby jejich země vystoupila z EU.

Marine Le Penová se svým otcem Jean-Marie Le PenemMarine Le Penová se dlouhodobě snaží zbavit FN pověsti extremistické organizace, kterou získala v dobách, kdy straně vládl její otec Jean-Marie Le Pen. Ten byl pravomocně odsouzen k podmínečnému vězení za popření nacistických zločinů. Magazín Der Spiegel poznamenává, že FN je nepřátelská vůči cizincům a usiluje o vystoupení Francie z EU a z eurozóny. Le Penová, která už vyzvala prezidenta Hollanda k rezignaci, k rozpuštění Národního shromáždění a k vypsání nových parlamentních voleb, dnes znovu zopakovala svůj požadavek na uspořádání referenda o vystoupení Francie z EU.