Bez výsledku: Malajsijské letadlo v oblasti zachycených signálů není

Sydney – Ztracené malajsijské letadlo není v oblasti, ve které sonary zachytily zvukové signály. Australští činitelé dnes oznámili, že pátrací týmy v této části Indického oceánu po měsíci ukončily pátrání. Další pátrací akce začnou v srpnu s výkonnějšími přístroji.

Úřady zúžily pátrání po letadle společnosti Malaysia Airlines minulý měsíc, když pátrací týmy zachytily sérii možných signálů z černých skříněk boeingu nedaleko místa, kde by podle analýzy satelitních dat mohly být trosky letadla. Tato oblast leží v odlehlé části oceánu asi 1 600 kilometrů od Austrálie. Podle australských expertů je nyní možné tuto oblast označit za propátranou a vyřadit z míst, kde by trosky letounu mohly být.

„Zaměřili jsme se na tuto oblast, protože signály byly v tom okamžiku nejlepší dostupnou informací. Jsme stále přesvědčeni, že letadlo spočívá na jihu (Indického) oceánu,“ uvedl australský vicepremiér a ministr dopravy.

Bluefin-21
Zdroj: ČTK/ZUMA/Bradley Darvill

Hledání v oblasti údajných signálů z černých skříněk bylo úkolem robotické ponorky Bluefin 21, která dnes dokončila svou misi, když prozkoumala 850 kilometrů čtverečních mořského dna. Podmořské pátrání se nyní přeruší, než bude do oblasti dopraveno výkonnější sonarové zařízení. To bude pravděpodobně od srpna prohledávat podstatně větší území o rozloze 56 000 kilometrů čtverečních. Vyšetřovatelé mezitím znovu zkontrolují dostupná data.

Vysoký představitel amerického námořnictva nedávno prohlásil, že signály zachycené v Indickém oceánu nepocházely z černých skříněk: „Domnívám se, že zachycené signály pocházely z některé z okolních lodí nebo přímo z elektroniky lokátoru.“ Mluvčí amerického námořnictva ale později označil tyto výroky za „spekulativní a předčasné“.

Boeing 777 s 239 cestujícími a členy posádky na palubě zmizel 8. března krátce po startu z Kuala Lumpuru na trase do Pekingu. Navzdory rozsáhlému pátrání, do něhož se zapojila řada zemí, se zatím nepodařilo najít ani kus trosek, které by zmizelému letadlu mohly patřit.