Chvíli špatný, chvíli dobrý: USA podle WikiLeaks měnily na Porošenka názor

Moskva – Američtí diplomaté podle serveru WikiLeaks před lety popisovali nového ukrajinského prezidenta Petra Porošenka jako oligarchu zdiskreditovaného nařčeními z korupce, teprve později si na miliardáře zlepšili názor. V depeších amerických diplomatů je o něm přesně 100 zmínek, z nichž některé vůbec nejsou lichotivé, poznamenává ruský list Kommersant. „Nečetl je,“ odpověděla Porošenkova mluvčí na otázku listu, co si sám Porošenko o depeších myslí.

Velká část negativních zmínek pochází z let 2006 až 2009. V té době byl Porošenko poslancem strany Naše Ukrajina a v parlamentu vedl výbor pro finance a bankovnictví. Také býval předsedou bankovní rady centrální banky.

Zástupkyně velvyslance Sheila Gwaltneyová hlásila 26. května 2006 ministerstvu zahraničí, že Porošenkova pověst „je zdiskreditována věrohodnými obviněními z korupce“. Americký velvyslanec v Kyjevě John Herbst v depeši z 16. února 2006 označoval Porošenka za „oligarchu, který se sám zostudil“. O pět dní později jej nový šéf ambasády William Taylor popsal jako „krajně neoblíbeného politika, který se těší široké podpoře vůdců strany kvůli své předchozí podnikatelské a organizační činnosti“. O měsíc později Taylor psal, že Naše Ukrajina mohla jít do voleb s mladými kandidáty, ale místo toho „se řídila radou zdiskreditovaného oligarchy Porošenka, který se stal ztělesněním všech slabin této strany“.

Porošenka, důvěrného poradce bývalého prezidenta Viktora Juščenka, obviňovala zejména tehdejší premiérka Julija Tymošenková. Kvůli konfliktu s premiérkou a se sněmovnou přišel Porošenko v září 2005 o funkci šéfa vlivné prezidentské Rady národní bezpečnosti a obrany.

Nepřátelství mezi Porošenkem a Tymošenkovou se věnuje i řada diplomatických depeší. V jedné se cituje i Porošenkova charakteristika jeho úhlavní sokyně: „Nelze jí důvěřovat, je bezzásadová a neupřímná.“ V další depeši se praví, že Porošenko „je schopen krajních kroků v konfliktu s Tymošenkovou – nezastaví se před ničím, aby se jí pomstil za to, že jej veřejně obvinila z korupce“.

Od roku 2009, kdy se Porošenko stal ministrem zahraničí, se američtí diplomaté o politikovi zmiňují pozitivněji. V depeši z 9. října 2009 jej chargé d'affaires James Pettit popisuje jako „zámožného podnikatele s rozsáhlými politickými styky“, který „vybízí k integraci s Evropskou unií a k pragmatičtějším vztahům s Ruskem“.

Velvyslanec John Tefft 26. ledna 2010 hlásí, že se Porošenkovi podařil husarský kousek se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem. Věc spočívala v tom, že Moskva dlouho neposílala nově jmenovaného velvyslance Michaila Zurabova do Kyjeva, ale čekala, kdy nenáviděný Viktor Juščenko odejde z funkce prezidenta. Z Tefftovy depeše vyplývá, že právě Porošenko vymyslel chytrý tah, aby si Moskva zachovala tvář a Zurabov začal plnit povinnosti ještě před inaugurací Viktora Janukovyče. Podle Porošenkova scénáře měl Zurabov přijet do Kyjeva s pověřovací listinou na Juščenkovo jméno, předat její kopii ukrajinskému ministerstvu zahraničí a dokonce ji ukázat novinářům. S předáním (již upraveného) originálu měl počkat na střídání u moci. A tak se i stalo.

Petro Porošenko
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Nikitin Maxim

Z dalších depeší amerických diplomatů vyplývá, že právě Porošenko jako šéf ukrajinské diplomacie se snažil, aby se Kyjev příliš nesblížil s Moskvou. V depeši z 9. prosince 2009 se píše, že během jednání výboru NATO–Ukrajina vyzval západní kolegy, aby „kladli odpor jakýmkoliv pokusům Ruska posílit si sféru vlivu či uplatňovat právo veta na snahu Ukrajiny vstoupit do Severoatlantické aliance“.

V depeši ze 17. února 2010 velvyslanec Tefft referoval o schůzce s Porošenkem, který podle něj radil prezidentovi Janukovyčovi, aby na první návštěvu nejel do Moskvy, ale do Bruselu. Porošenko také vybídl, aby „USA nebraly příliš vážně Janukovyčova prohlášení, že přijímá návrhy tehdejšího ruského prezidenta Dmitrije Medvěděva na vytvoření nové bezpečnostní architektury v Evropě“. Současně Porošenko, navzdory stanovisku nového prezidenta, podle Teffta trval na tom, že „Ukrajina se nadále snaží stát členem NATO, ale v dlouhodobější perspektivě“.

Porošenko po sečtení 100 procent hlasů získal 54,7 procenta hlasů

Porošenko zvítězil se ziskem 54,7 procenta odevzdaných hlasů v prvním kole nedělních prezidentských voleb. Údaj dnes zveřejnil šéf ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Oleksandr Turčynov s odvoláním na zprávu ústřední volební komise, která už zpracovala všechny odevzdané volební lístky z nedělního hlasování.

Za Porošenkem zůstala na druhém místě se ziskem 12,8 procenta hlasů vůdkyně strany Vlast Julija Tymošenková, třetí je novinář a politik Oleh Ljaško, který má 8,3 procenta. Proruského kandidáta Strany regionů Michaila Dobkina podpořila tři procenta voličů a pro šéfa nacionalistické strany Svoboda Oleha Ťahnyboka hlasovalo 1,2 procenta aktivních voličů. Vůdce pravicových radikálů Dmytro Jaroš skončil s 0,7 procenta odevzdaných hlasů.

Petro Porošenko
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Efrem Lukatsky

Vlivný post kyjevského starosty získal ve volbách vůdce hnutí UDAR Vitalij Kličko se ziskem 56,5 procenta hlasů.

Turčynov už zahájil přípravu inaugurace nové hlavy státu, která se bude konat v sobotu 7. června. S oslavami na kyjevském Majdanu se nepočítá; právě pod touto záminkou chtěl Turčynov podle ukrajinských médií zlikvidovat stanový tábor demonstrantů, kteří od loňského listopadu na Majdanu zůstávají. Ruský prezident Vladimir Putin podle svého mluvčího Dmitrije Peskova pozvánku na Porošenkovu inauguraci neobdržel.

Video Události: Ukrajinská armáda počítá první větší ztráty
video

Události: Ukrajinská armáda počítá první větší ztráty

Události: Ukrajinská armáda počítá první větší ztráty

UD 29.5.

Horizont 24: Ukrajinská armáda proti povstalcům přitvrzuje