Ruská policie dopadla muže podezřelého z devadesáti znásilnění

Moskva - Moskevská policie zatkla sedmašedesátiletého muže, který je podezřelý, že pod maskou náruživého cyklisty přepadával ženy na jihovýchodě ruské metropole. Vyšetřovatelé byli pachateli 90 znásilnění z let 1997 až 2014 na stopě několik let.

Valerij Makarenkov postupoval podle shodného scénáře: pod záminkou cyklistiky si po nocích či časně ráno ve dvorcích a parcích vytipovával oběti, které pak škrtil až do bezvědomí. Pak je znásilnil a okradl. Naposledy zaútočil 26. května v moskevském „parku splněných přání“ Kuzminki, kde přepadl devětadvacetiletou Moskvanku. Zatčen byl ve čtvrtek.

„Díky modernímu vybavení vyspělou technikou kriminalisté uskutečnili expresní analýzu vzorků DNA, která umožnila v nejkratší možné době zjistit, že zatčený se podílel na 19 zločinech,“ řekl policejní mluvčí. Dodal, že poslední přepadená žena násilníka bezpečně rozpoznala. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že se jim podaří Makarenkovovi dokázat ještě desítky dalších zločinů.

Během pátrání kriminalisté prověřovali na 20 000 podezřelých mužů. A při té příležitosti podle Markina také dopadli dalšího možného pachatele sériových přepadení, který je momentálně podezřelý z nejméně sedmi znásilnění.

Dopadení zločinců, kteří nerušeně působili po desítky let, není v Rusku až tak výjimečné. Před lety moskevská policie dopadla Alexandra Pičuškina, který se v parku na jihu Moskvy v letech 1992 až 2006 prý dopustil až 63 vražd ve snaze pokrýt každé políčko šachovnice svou obětí. U soudu byl usvědčen z 48 vražd a dostal doživotí.