Londýnský starosta se nechá spláchnout vodním dělem

Londýn – Londýnský starosta Boris Johnson je připraven vystavit se proudu vodního děla, aby dokázal, že tento policejní prostředek proti narušitelům veřejného pořádku není člověku nebezpečný. Slíbil to poté, co pořídil pro policii tři vodní děla za 218 tisíc liber, přestože jejich používání je kvůli obavám z jejich nebezpečnosti v Británii, s výjimkou Severního Irska, dosud zakázáno.

Zdroj: ISIFA/Getty Images Autor: Scott Heavey

„Jsem připraven udělat cokoli, abych ukázal, že vodní děla jsou bezpečná,“ řekl starosta v rozhovoru pro londýnskou rozhlasovou stanici LBC. Na dotaz, zda je tedy připraven se postavit před zapnuté vodní dělo, se nejprve zdráhal, ale nakonec přikývl. „Předpokládám, že to teď budu muset udělat. Už vidím, jak si můj tiskový tým rve vlasy. Na tom ale nesejde, musí se to udělat,“ uvedl 49letý politik, aniž by upřesnil, kdy se tak stane.

Policie po vlně pouličních nepokojů v Londýně v roce 2011 začala požadovat vodní děla a jejich pořízení a používání nyní zvažuje britské ministerstvo vnitra. U opozice a u veřejnosti přitom zaznívají hlasy proti povolení vodních děl v ulicích britských měst.

Konzervativní britský premiér David Cameron nákup a používání vodních děl v celé zemi podpořil. Podle jeho kanceláře ale policie v Londýně ani jinde nesmí tyto prostředky používat, dokud to nepovolí britské ministerstvo vnitra. Právě starosta Johnson patří k favoritům na vystřídání Camerona v čele Konzervativní strany v případě, že strana pod jeho vedením prohraje parlamentní volby plánované na jaro 2015.