První rodiny pasažérů letu MH370 dostaly odškodné milion korun

Kuala Lumpur – Pojišťovny začínají vyplácet odškodné příbuzným cestujících z pohřešovaného malajsijského letadla. Počáteční částku ve výši 50 000 dolarů (milion korun) zatím obdrželo šest malajsijských rodin a jedna čínská. „Ohledně plného odškodného musíme počkat, dokud neoznačíme záležitost letu MH370 za skončenou,“ uvedlo malajsijské ministerstvo zahraničí.

Pojišťovny zvažují požadavky 40 dalších rodin Číňanů, kteří březnovým letem cestovali. Výplaty provádí pojišťovna společnosti Malaysia Airlines; jedná se o konsorcium vedené německou Allianz. Příbuzní všech 239 nezvěstných lidí, kteří byli na palubě, mohou požadovat až 175 000 dolarů za každého pasažéra.

Let MH370 se 8. března ztratil cestou z malajsijské metropole Kuala Lumpuru do Pekingu a žádné stopy po letadle zatím nebyly nalezeny. Mnozí příbuzní pasažérů stále odmítají přijmout předpoklad, že jejich blízcí jsou po smrti, a podezírají úřady, že před nimi řadu skutečností tají. Některé z rodin se spojily a snaží se sehnat pět milionů dolarů, které chtějí nabídnout jako odměnu za informaci o osudu letu. Vyšetřovatelé dospěli k názoru, že se letadlo poté, co se z neznámých důvodů odklonilo od své trasy, zřítilo na jihu Indického oceánu. Právě tam se soustřeďuje pátrání po troskách.