
Tažení islámských radikálů Irákem sbližuje USA a Írán
Kerry řekl, že nelze pochybovat o úmyslech radikálů postupujících nyní Irákem. Členové Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) od minulého týdne obsazují sunnity obývané části severního Iráku a blíží se k Bagdádu. Jejich cílem je ustavit chalífát v severních částech Iráku a Sýrie.
Podle Kerryho mají ISIL v úmyslu škodit nejen v Iráku a Sýrii, ale i ve Spojených státech a Evropě.
Americké ministerstvo obrany uvedlo, že američtí představitelé by mohli s Íránem hovořit o bezpečnostní krizi v Iráku na okraj rozhovorů o íránském jaderném programu. Washington však údajně nebude případný vojenský zásah s Teheránem koordinovat.
„Je možné, že na okraj těch rozhovorů (o jaderném programu) by mohlo dojít na diskuse kolem situace v Iráku,“ připustil mluvčí Pentagonu John Kirby. „Ale nemáme naprosto žádný záměr a plán koordinovat vojenskou činnost mezi Spojenými státy a Íránem… Neexistují plány na konzultace s Íránem o vojenských aktivitách v Iráku,“ dodal Kirby. USA neudržují s Íránem diplomatické styky od začátku 80. let.
Američané vyslali do Perského zálivu lodě
USA už minulý týden avizovaly, že jsou připraveny irácké vládě proti ISIL pomoci. Kerry dnes řekl, že se uvažuje o útocích vedených bezpilotními letadly. Do Perského zálivu dnes vplula vojenská loď Mesa Verde s 550 příslušníky námořní pěchoty. Připojí se k letadlové lodi George H.W. Bush, jejíž posádce Pentagon nařídil plout do oblasti v sobotu. Obě plavidla mohou být použita k podpoře vojenské operace v Iráku.
Spojené státy byly vůdčí silou mezinárodních intervenčních jednotek, které byly v Iráku v letech 2003 až 2011. V roce 2003 svrhly tehdejšího prezidenta Saddáma Husajna, v letech 2006-2008 pomohly zklidnit násilí mezi sunnity a šíity a pak měly dohlédnout na obnovu iráckých institucí.