Kiska začal čistit slovenskou justici

Bratislava – Slovenský prezident Andrej Kiska je teprve čtvrtý den v úřadu, už se ale zostra pustil do očisty justice, jejíž stav během kampaně před březnovou volbou hlavy státu silně kritizoval. Odvolal tři členy soudní rady, která například volí šéfa nejvyššího soudu, a rozhodl o ustavení poradního výboru, který posoudí šestici kandidátů na nové ústavní soudce a doporučí prezidentovi tři z nich.

Video Kiska to se změnou v politickém kursu myslí vážně
video

Kiska to se změnou v politickém kursu myslí vážně

Kiska vyměnil ty členy soudní rady, které dosadil bývalý prezident Ivan Gašparovič. Novými členy se stal někdejší soudce slovenského ústavního soudu Ján Kľučka, bývalý člen soudní rady Jozef Vozár a soudkyně nejvyššího soudu Elena Berthotyová. Nahradili Eduarda Bárányho, Gabrielu Šimonovou a Márii Bujňákovou. Bárány se funkce sám vzdal už v pondělí, protože jako Gašparovičův nominant nechtěl být spojován se současným prezidentem. „Noví členové mají na budoucnost justice stejný názor jako já,“ prohlásil Kiska.

Soudní rada bude nově rozhodovat také o udělení takzvané bezpečnostní prověrky soudcům, jíž se budou muset podrobit nejen kandidáti na soudcovský talár ale i zhruba 1 400 aktivních soudců na Slovensku. Rada má celkem 18 členů. Prezident, vláda i parlament mohou obsadit shodně po třech zástupcích v této instituci, zbylí její členové jsou soudci.

Slovenské soudnictví dlouhodobě čelí kritice části politiků i nevládních organizací. Důvodem jsou například některá kontroverzní rozhodnutí soudů či pochybení soudců ve sledovaných procesech. Za symbol špatného stavu justice je zejména v médiích označován dosluhující šéf nejvyššího soudu Štefan Harabin, který se v květnové volbě neúspěšně ucházel o znovuzvolení. Soudní rada tehdy nezvolila žádného ze tří kandidátů. Další kolo volby je naplánováno na 16. září, kdy Harabin ani jeho dvě soupeřky z první volby kandidovat nemohou. Zastavit Harabina je jeden z největších úkolů, které si nový prezident stanovil. Všemocný šéf nejvyššího soudu – spojovaný s papaláštvím a ohýbáním zákonů – si bez jeho vůle pozici neudrží.

„Soudnictví by mělo dostat do čela morální autoritu,“ řekl Kiska, jenž se funkce prezidenta ujal o víkendu. V nejbližší době jej čeká také výběr tří nových ústavních soudců. Vybrat si má ze šesti kandidátů, které mu navrhl parlament ovládaný vládní stranou Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Prezident dnes uvedl, že rozhodl o ustanovení poradního výboru, který vhodnost kandidátů posoudí. Rozhodnutí výboru ovšem pro Kisku není závazné, konečné slovo má on sám.