UNICEF bije na poplach: přes 6 milionů syrských dětí se bez pomoci neobejde

Ženeva/Damašek - Na přímou humanitární pomoc je odkázáno už asi 6,6 milionu syrských dětí. Ve svém dnešním prohlášení to uvedl Dětský fond Organizace Spojených národů UNICEF. Chybí zejména základní suroviny jako pitná voda, léky, ale také přístup ke vzdělání. Jen za poslední rok se počet potřebných zvýšil o dva miliony.

„Především v Sýrii samotné je situace kritická,“ uvedl mluvčí fondu. V zemi nedostatkem základních potřeb trpí až 5,1 milionu dětí, dalšímu asi milionu a půl se nedostává v sousedních zemích, kam uprchly před občanskou válkou.

Největším problémem je zásobování pitnou vodou, stále obtížnější je ale prý i přístup ke vzdělání. Humanitární organizace se navíc obávají, že peníze na pomoc Syřanům, které jsou v současné době k dispozici, nebudou stačit. Z potřebných 567 milionů eur (asi 15,6 miliardy Kč) je prý na účtech charitativních organizací pouhých 37 procent.

Na Blízkém východě je podle údajů OSN asi 2,9 milionu syrských uprchlíků. Většina z nich v Libanonu, Turecku a Jordánsku. Vysoký komisař OSN pro uprchlíky António Guterres už prý vyzval mezinárodní společenství ke zvýšení finanční pomoci. Více než tříletá válka v Sýrii si vyžádala na 160 tisíc mrtvých, z nichž asi třetina byli civilisté, mezi nimi tisíce dětí.