Arabský hoch byl podle Palestinců upálen zaživa

Ramalláh/Jeruzalém – První závěry pitvy provedené u palestinského mladíka uneseného a zabitého ve středu ve východním Jeruzalémě ukazují, že chlapec byl zaživa upálen. Palestinské tiskové agentuře WAFA to řekl palestinský generální prokurátor Muhammad Aváví. Policie nyní vyšetřuje, zda vražda byla odvetou za únos a vraždu tří izraelských studentů. Pitvy, kterou vedli izraelští lékaři, se zúčastnil i lékař z Palestiny. Izraelci zatím její konečné výsledky nezveřejnili.

„Bezprostřední příčinou smrti byly popáleniny způsobené ohněm a další komplikace s tím spojené,“ prohlásil palestinský generální prokurátor Muhammad Aváví. Pitvy, provedené lékaři v Tel Avivu, se zúčastnil i Sábir Alúl, šéf Palestinského forenzního institutu. V dýchacích cestách palestinského chlapce byly objeveny částečky prachu vzniklé při hoření, což znamená, že „hoch vdechl tento materiál, když byl upálen zaživa“.

Sedmnáctiletý Muhammad abú Chudajr utrpěl popáleniny na 90 procentech těla. I nadále probíhají dodatečné laboratorní testy, aby mohla být zveřejněna závěrečná lékařská zpráva, uvedla agentura Reuters.

Pohřeb mladého Palestince se uskutečnil v pátek po poledních modlitbách ve východním Jeruzalémě. Při následných střetech Palestinců s izraelskou policií na několika místech ve městě utrpělo zranění několik lidí. Palestinci házeli po policistech kameny a vyzývali k novému lidovému povstání proti Izraeli vykřikováním hesla „Intifáda“ (arabsky „povstání“). Muži zákona proti nim zasáhli slzným plynem, ohlušujícími granáty a gumovými projektily.

Video Arabský hoch byl podle Palestinců upálen zaživa
video

Arabský hoch byl podle Palestinců upálen zaživa

Střety mezi Palestinci a izraelskou policií se přenesly i do dalších měst. Například u obce Kalansuva maskovaní protestující zablokovali hořícími pneumatikami silnici a začali zastavovat řidiče a vyptávat se jich na jejich víru. Dva muže, kteří jim odpověděli hebrejsky, údajně vytáhli z aut a zbili. Jeden z automobilů zapálili, uvedl list Times of Israel. Policie celkem přes noc pozatýkala více než 30 lidí.

Napětí dnes pokračovalo na hranicích Izraele s Pásmem Gazy, odkud Palestinci vypálili na izraelské území dalších 14 raket. Izraelské letectvo v odvetě bombardovalo tři cíle spojené s hnutím Hamas, které Pásmo Gazy ovládá.