Poslanec Fjodorov: V havárii metra možná mají prsty USA

Moskva – Americkou stopu ve vyšetřování tragické úterní havárie v moskevském metru odhalil ruský poslanec Jevgenij Fjodorov. Odpovědnost za neštěstí prý může nést americká firma McKinsey, která se na projektování moskevského metra podílela. Poslanec vládní strany Jednotné Rusko chce vyšetřovatele požádat, aby „americkou stopu“ prověřili.

Příčiny havárie, při níž vykolejilo několik vagonů metra, 22 lidí zahynulo a přes 160 dalších bylo zraněno, nejsou dosud jasné. Podle vyšetřovatelů je nejpravděpodobnějším viníkem vadná výhybka. Havárii vyšetřuje ruský Vyšetřovací výbor, který je obdobou amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Zadrženi byli zatím dva techničtí pracovníci metra.

Podle Fjodorova logistickou strukturu a dopravní strategii podzemní dráhy připravovaly zahraniční firmy, což je prý skandální. „Dostali stovky milionů rublů a umyli si ruce. S takovou praxí je třeba skoncovat. Jak je možné spolupracovat s firmou státu, který používá proti Rusku metody politické agrese?“ uvedl Fjodorov s tím, že firma McKinsey prý doporučila špatná řešení a vadnou strategii, která poškodila bezpečnost dopravního systému. Spolupráce se zahraničními firmami navíc podle ruského poslance odporuje zásadě prosazované ruským vedením, podle níž by státní zakázky měly získávat jen domácí ruské firmy.

Podle Fjodorova by ruská policie měla vyšetřit i poměry na odboru dopravy moskevské radnice, který najímá zahraniční konzultanty. Dopravní expert americké firmy McKinsey prý dokonce na radnici pracuje dodnes.

Neštěstí v moskevském metru
Zdroj: ČTK/AP