Obama poprvé jasně a nahlas: Mučili jsme a byla to chyba

Washington - Americký prezident Barack Obama přiznal, že Spojené státy „překročily hranici“, když po útocích z 11. září mučily lidi podezřelé z terorismu. Jde vůbec o nejsilnější vyjádření amerického prezidenta na toto téma od chvíle, kdy nastoupil do úřadu a odsoudil Bushovu politiku. Sama CIA dál hovoří jen o „rozšířených metodách výslechu“.

CIA zatím o mučení nemluví, spíše o „rozšířených metodách výslechu“. K nim patřil třeba takzvaný waterboarding, při němž má člověk pocit, že se topí. Také Obamův předchůdce, republikán George Bush mladší, a jeho někdejší nejbližší spolupracovníci v této souvislosti neustále odmítají použít termín „mučení“. Obama brutální praktiky zakázal používat krátce po svém nástupu do Bílého domu v roce 2009. 

Obama nyní připomněl, že po útocích teroristů napojených na mezinárodní síť al-Káida na New York a Washington byly americké bezpečností složky pod velkým tlakem. „Nevědělo se, zda nepřijdou další útoky,“ uvedl a varoval před pokryteckým hodnocením chyb, jichž se CIA podle něho dopustila. Řada lidí z CIA podle něj tehdy „tvrdě pracovala“ a on je považuje za „opravdové vlastence“. 

Brífink Baracka Obamy k situaci v Iráku
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pablo Martinez Monsivais

Kritická zpráva o praktikách CIA má brzy spatřit světlo světa

Metodami, které v boji proti teroristické síti al-Káida používala CIA, se léta zabýval zpravodajský výbor amerického Senátu. Ve zprávě o 6300 stranách podrobně hovoří o technikách výslechů, tvrdě kritizuje drsné metody a vyčítá CIA, že pořádně nevyhodnotila účinnost těchto metod. Obama oznámil, že části této zprávy kritizující CIA chce nechat brzy zveřejnit.
   
Šéf Bílého domu doufá, že se tak Spojeným státům podaří vypořádat s těžkou kapitolou jejich dějin. „Překročili jsme jistou mez a to je třeba pochopit a vyrovnat se s tím,“ řekl americký prezident, podle kterého musejí USA za své jednání převzít zodpovědnost.