Izrael prý stahuje část armády z pásma Gazy

Jeruzalém - Izrael stáhl část svých pozemních jednotek z palestinského Pásma Gazy. S odkazem na izraelská média o tom informují světové agentury. Podle izraelských médií byly některé jednotky staženy z obytných oblastí v Pásmu, hranice do Izraele ale ještě nepřekročily. Armádní mluvčí to odmítl komentovat, potvrdil ale, že armáda je blízko hlavního cíle své ofenzivy. Tím je zničení sítě tunelů prokopaných radikálním hnutím Hamas na izraelské území. Izraelská média uvedla, že armáda by mohla úplné zničení tunelů Hamasu oznámit do 24 hodin.

I poté, co armáda dokončí svůj hlavní úkol, je Izrael připraven pokračovat v boji proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy, a to „tak dlouho, dokud to bude zapotřebí, a s použitím veškeré nutné síly“, varoval premiér Benjamin Netanjahu na večerní tiskové konferenci. 

„Po dokončení operace proti tunelům budou izraelské ozbrojené síly dál pokračovat a jednat v souladu s našimi bezpečnostními a obrannými potřebami, dokud nedosáhneme svého cíle obnovit bezpečnost pro vás, izraelští občané,“ citovala agentura Reuters z Netanjahuova prohlášení.

Hnutí Hamas pak varoval před odpalováním dalších raket na Izrael s tím, že by hnutí za to zaplatilo „nesnesitelnou cenu“. V pátek americký Kongres schválil finanční podporu izraelského protiraketového systému Iron Dome, a to ve výši 225 milionů dolarů (asi 4,6 miliardy korun).

Izrael prý udělá vše proto, aby dostal pohřešované vojáky domů

Netanjahu zároveň ujistil, že Izrael udělá „všechno, co je v lidských silách, aby dostal své pohřešované vojáky domů“. Rodiče vojáka Hadara Goldina, který zmizel v pátek při útoku palestinských radikálů a předpokládá se, že ho unesli bojovníci Hamasu, uspořádali dnes večer v Tel Avivu tiskovou konferenci. Vyzvali na ní Izrael, aby své jednotky nestáhl domů bez jejich syna a neponechal ho „jeho osudu“. 

Podle Izraele padl voják do rukou palestinského Hamasu. Ozbrojené křídlo tohoto radikálního hnutí dnes ale uvedlo, že nemá žádné informace o tom, kde by se voják mohl nacházet. Třiadvacetiletý muž prý mohl být zabit při útoku ze zálohy.

V rámci ofenzivy, zahájené 8. července izraelská armáda už přes tři týdny zasahuje proti pokračujícím raketovým útokům radikálů z Pásma Gazy. Podle palestinských záchranářů zahynulo během ofenzivy už více než 1650 Palestinců, většinou civilistů, a dalších zhruba 8900 bylo zraněno. Izrael během nynějších bojů přišel o 63 vojáků a dalších více než 400 jich bylo zraněno. Palestinské rakety také zabily tři izraelské civilisty. Dalších pět desítek lidí přišlo dnes o život při izraelských leteckých úderech ve městě Rafáh a na jiných místech v Pásmu Gazy. 

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí dnes prohlásil, že návrh příměří, který přednesla jeho země, je jedinou reálnou šancí, jak zastavit izraelsko-palestinský konflikt v Pásmu Gazy. „Pokud budeme ztrácet čas, situace se jen zkomplikuje,“ řekl Sísí. Egyptský návrh příměří z minulého týdne radikální palestinské hnutí Hamas odmítlo.