„Mnoho Izraelců si myslí, že se armáda neměla stáhnout z Pásma Gazy“

Česká novinářka Tatiana Hoffmanová, která žije v Izraeli, vidí tamní současnou situaci skepticky - ostatně jako většina Izraelců. Ti podle ní sice stojí za svou vládou, mnozí ale považují ukončení pozemní operace v Gaze za předčasné. Tatiana Hoffmanová pracuje už 20 let pro izraelskou televizi Channel 2 News Israel, desítky let také přispívá do různých českých médií.

Pokud Hamas neustoupí, je šance na uzavření dalšího příměří?

Hoffmanová: „My si tady děláme veliké starosti a myslím si, že i obyvatelé Gazy si musejí dělat starosti. To jsou v podstatě hodiny, které se nám každou minutou přesypávají. Zítra ráno má příměří skončit a Hamas zatím nepřistoupil na to, příměří prodloužit. Jsme v napjaté situaci, kdy se celý svět musí vyrovnávat s požadavky organizace Hamás, která žije v nějakém bunkru. Ale pokud oni nedostanou, co požadují, zítra začne další kolo války. To znamená, že vystřelí první raketu a v tu chvíli bude izraelské letectvo nad Pásmem Gazy. Tady není prostor pro velké manévrování, to je jednoznačné.“

Jaká je nálada v Izraeli?

Hoffmanová: „Ještě včera byl Izrael velice optimistický, to příměří trvalo, všechny strany jednali v Káhiře. Izrael stáhl své vojáky z Pásma Gazy. Lidé se vrátili do supermarketů, do kin, na pláže, povolili otevření dětských táborů, před 24 hodinami se život jako by vracel do normálu. Všecko vypadalo báječně a najednou dnes kolem desáté jedenácté hodiny přišlo prohlášení Hamasu, že nepřistoupí na prodloužení příměří a že mají požadavky, které jim určitě nikdo nedá. Samozřejmě kdyby žádali něco malého nebo menšího nebo normálnějšího, tak by se o tom dalo mluvit. Dnes tvrdí, že jsou připraveni zítra začít střílet. Já doufám, že k tomu nedojde, že USA, Arabská liga, Evropa a Egypt je postaví do reality a vysvětlí jim, že to takhle nejde. A slíbí jim něco, co je reálné, jako zrušit částečně armádu, obnovit humanitární pomoc, postarat se o znovuvybudování Gazy. To jsou věci, o kterých je možné jednat, to, co si oni žádají – stoprocentní změnu status quo, to nedostanou.“

Jak Izraelci hodnotí postup své vlády v tomto konfliktu?

Hoffmanová: „Vláda má v současné době velkou podporu, a pokud mluvíme o dokončení tohoto konfliktu, velká část Izraelců tvrdila, že se armáda neměla stáhnout z Pásma Gazy bez toho, aby od Hamasu něco dostala, a že měli v pozemní ofenzivě pokračovat. Hlavně lidé, kteří bydlí v pásmu okolo Gazy, tvrdí, že mají pocit, že jsou ve stejném nebezpečí jako předtím a že cíle této války nebylo dosaženo. Je tedy velká část obyvatel Izraele, která si myslí, že to vláda nedotáhla až do konce.“

Hoffmanová: Mnoho Izraelců si myslí, že se armáda neměla stáhnout z Pásma Gazy (zdroj: ČT24)

Konflikt v Gaze v číslech

  • Konflikt si dosud vyžádal téměř 2000 mrtvých.
  • Na palestinské straně je přes 1880 obětí, z nichž většina jsou údajně civilisté.
  • Mezi 67 oběťmi na izraelské straně je 64 vojáků - dva izraelští civilisté a jeden Thajec.
  • V Pásmu bylo zraněno na 10 tisíc lidí, na izraelské straně je asi 400 zraněných.
  • O střechu nad hlavou přišlo v Pásmu podle odhadů na 480 tisíc lidí.
  • Podle Izraele bylo z Pásma Gazy vypáleno od začátku operace Ochranné ostří 8. července přes 3360 raket, z toho více než 2300 jich dopadlo do Izraele
  • Naopak 475 raket skončilo na území Gazy a 584 raket zachytil a zneškodnil protiraketový systém Iron Dome.
  • Materiální škody v Pásmu se odhadují na čtyři až pět miliard dolarů, izraelské ministerstvo financí odhadlo náklady na operaci na 2,5 miliardy dolarů.