Konvoj prý změnil směr: počítá s přejezdem hranice u Luhanska

Moskva/Kyjev - Kolona ruských aut s humanitární pomocí pro Ukrajinu podle ruských médií dorazila do pohraniční Belgorodské oblasti - její další osud je ale nejistý. Ukrajinská Charkovská oblast totiž konvoj 280 vozidel přes hranice údajně nepustí. Původně plánovaná trasa přes Charkovskou oblast údajně padla, ve hře je tak varianta přímé dodávky humanitárního nákladu do obleženého Luhanska. Na hranice by kolona měla dorazit nejspíš ve čtvrtek, podle některých ruských médií ale už dnes.

Video Putování konvoje halí stále více nejasností
video

Putování konvoje halí stále více nejasností

Putování konvoje halí stále více nejasností

Zpravodaj ČT: Konvoj by mohl změnit trasu

Podle některých ruských novinářů není vyloučeno, že se k dodávce dvou tisíc tun pomoci vysloví ruský prezident Vladimir Putin, který dnes dorazil na anektovaný Krym. Se členy prezidentské Bezpečností rady tam podle stručné zprávy agentury ITAR-TASS jednal o zajištění bezpečnosti okupovaného poloostrova před vnitřními i vnějšími hrozbami. 

Původně se předpokládalo, že ukrajinská Charkovská oblast, která s ruskou Belgorodskou oblastí sousedí, ruskou kolonu na ukrajinské území propustí. Vyčleněn k tomu byl údajně pohraniční přechod Ščebekino - Pletenivka, který leží asi 50 kilometrů severovýchodně od Charkova.

Také ukrajinský prezidentský mluvčí Svjatoslav Ceholko dnes agentuře AFP potvrdil, že kolona měla původně skutečně překročit hranice v Charkovské oblasti. Ukrajinská strana ale požadovala, aby byl náklad přeložen do vozidel Červeného kříže, protože se obávala pohraničních provokací v dosud klidném regionu. Moskva ale prý s takovým scénářem nesouhlasila. Kyjev pak navrhl trasu přímo do Luhanska, s čímž Rusko vyslovilo souhlas.

Konvoj tak podle Ceholka překročí hranice v Luhanské oblasti. „Na hraničním přechodu blízko Luhanska ho zkontrolují ukrajinští celníci, pohraničníci a zástupci Červeného kříže. Pak projede kolona územím kontrolovaným separatisty. Po příjezdu do Luhanska budou pomoc rozdělovat pracovníci Červeného kříže,“ řekl Ceholko.

/*json*/{"map":{"lat":48.645748358531165,"lng":39.20397314294438,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":48.29370115383244,"lng":39.90989685058594,"type":"","description":""}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Nejasnosti se však kupí. Sám Červený kříž už dříve avizoval, že v takovém případě by náklad na hranicích nepřevzal. „Humanitární situace v těchto regionech je velmi vážná, ale chápu i starost ukrajinské vlády, aby zmíněná pomoc nepadla do rukou vzbouřenců. Když dostanou zásoby, nové generátory a v podstatě neomezené zdroje potravin, posílí to jejich bojovou morálku zcela nepochybně,“ komentoval analytik Vladimír Votápek.

Ruské úřady dnes upřesnily složení nákladu, který na východ Ukrajiny míří. Kromě 69 elektrických generátorů vezou ruské kamazy podle ruských zdrojů 400 tun těstovin, 340 tun masových konzerv, 30 tun soli, 100 tun cukru, 60 tun kondenzovaného mléka, téměř tunu čaje, 680 tun balené vody a 62 tun dětské výživy. Naloženo je i 54 tun léků a zdravotnického materiálu a 12 300 spacích pytlů.

Konvoj poblíž Alabinu (Moskevská oblast)
Zdroj: ČTK/AP

Mezinárodní výbor Červeného kříže (MVČK) v Ženevě oznámil, že Moskva předala jeho zástupcům i ukrajinské straně „všeobecný seznam“ zboží, které humanitární náklad obsahuje. Kyjev zatím existenci takového seznamu nepotvrdil. Podle ruských médií MVČK trvá na jeho zpřesnění. 

Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko agentuře Unian řekl, že Kyjev z principu ruskou humanitární pomoc neodmítá. Nepřipustí jen, aby ji na ukrajinském území rozdělovali Rusové. „Náklad můžeme přijmout, ale rozdělovat potřebným ho budou ukrajinské úřady,“ řekl Heraščenko. Ruský humanitární náklad by tak mohl překročit hranice jen pod vlajkou Ukrajiny nebo Červeného kříže.