Bouře v St. Louis neutichá, jeden člověk postřelen

Saint Louis (Missouri) – V americkém Saint Louis pokračují občanské nepokoje, které vyvolala násilná smrt černošského mladíka. Sobotní rozhodnutí guvernéra amerického státu Missouri o zákazu vycházení v noci na dnešek dav demonstrantů ignoroval, při zákroku policie bylo sedm lidí zatčeno a jeden muž za nevyjasněných okolností postřelen.

Video Události: Občanské nepokoje v St. Louis pokračují
video

Události: Občanské nepokoje v St. Louis pokračují

Události: Občanské nepokoje v St. Louis pokračují

Reportáž: Sedm zatčených po nepokojích v St. Louis

Neozbrojeného černocha Michaela Browna zabil minulý týden v noci ze soboty na neděli osmadvacetiletý bělošský strážník Darren Wilson a město kvůli tomu zaplavily od počátku týdne protesty a nepokoje. Napětí vyvolává vedle kusých informací policie zejména to, že v oblasti, kde převládají černoši, tvoří místní policejní sbor téměř samí běloši.

Nepokoje eskalovaly poté, co policie koncem tohoto týdne zveřejnila dokumenty, podle nichž Brown těsně před svou smrtí vyloupil obchod. Dav několika set lidí tentýž obchod napadl a vyraboval. „Nejsou to protestující, kteří způsobují škody, jsou to jen lupiči, co využívají příležitosti,“ prohlásil majitel obchodu.

Protestující lidé proti policistům házeli lahve se zápalnou směsí, policisté zasahovali gumovými projektily a slzotvorným plynem. Guvernér státu Missouri Jay Nixon v reakci na nepokoje vyhlásil v sobotu ve městě mimořádný stav a zákaz nočního vycházení s platností od půlnoci místního času (7:00 SELČ) do páté hodiny ranní. Protestující dav se sice částečně rozešel, tvrdé jádro afroamerických demonstrantů ale rozehnali dnes nad ránem až těžkooděnci se štíty a v přilbách. Policisté zakročili dýmovnicemi a slzotvorným plynem.

Sedm osob bylo při nočním zásahu zadrženo. Velitel zásahu Ron Johnson ale později řekl, že policie nezasahovala proti demonstrantům, ale kvůli informaci, že skupina lidí se vloupala do místní restaurace a také kvůli tomu, že neznámý muž vyhrožoval na ulici střelnou zbraní.

Jeden muž byl v kritickém stavu převezen do nemocnice po zásahu střelou. K incidentu podle policie došlo v jedné z místních restaurací. Policisté při zásahu proti demonstrantům údajně nestříleli, neznámý pachatel z místa činu uprchl.

Do Fergusonu přijelo padesát agentů FBI

Podle amerických médií smrt Michaela Browna přijelo do Fergusonu vyšetřovat asi padesát federálních agentů FBI. Vyslechli údajně všechny očité svědky, se závěry svého vyšetřování ale zatím novináře neseznámili. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder oznámil, že „kvůli mimořádným okolnostem spojeným s případem a na žádost Brownovy rodiny“ nařídil další nezávislou pitvu těla zastřeleného mladíka.

Protestní pochod v ulicích Saint Louis
Zdroj: ČTK/AP/J.B. Forbes