V Nigérii zemřel na ebolu lékař, jemuž nepomohl ani nadějný lék ZMapp

Monrovia - Nejhorší epidemii eboly v historii doprovází další nepříjemnost. Nadějný příslib experimentálního léku jménem ZMapp mírní zprávy z nigerijské metropole Monrovie. Právě tam totiž v neděli zemřel lékař, přestože v minulých dnech dostal tento lék. Přípravek ZMapp vyvolal mezi světovou veřejností optimismus poté, co se po jeho podání nedávno zotavili dva američtí lékaři nakažení ebolou. Podle expertů ale není prokázáno, že je skutečně uzdravil ZMapp. 

Mezi země s prokázaným výskytem eboly se nově připojilo Kongo, které v neděli oznámilo dva případy nákazy ve městě Gera asi 1 200 kilometrů od Kinshasy. To dnes v Ženevě potvrdila Světová zdravotnická organizace (WHO), která do rovníkových oblastí Konga poslala ochranné vybavení a je připravena poskytnout další pomoc. S odvoláním na mluvčího WHO to uvedla agentura Reuters. 

Zpravodajský server CNN upřesnil, že ve městě Gera už byla vytvořena laboratoř a karanténní stanice. Testy, které potvrdily virus eboly, zatím provedlo jen Kongo a WHO dělá kontrolní testy, které zjistí, o jaký kmen eboly jde.

Podle výsledků konžských testů by mělo jít o jiný kmen této smrtící nemoci, než jaký zabil téměř 1 500 lidí v západoafrických státech Guinea, Sierra Leone, Libérie a Nigérie. Podle expertů je nynější epidemie nejhorší od doby objevení viru. Ebola se poprvé objevila v roce 1976 v Súdánu a Kongu; jméno dostala podle konžské řeky. Jde o jednu z nejnakažlivějších známých chorob na světě. Přenáší se přímým kontaktem s krví či dalšími tělními tekutinami nakažených lidí.

Epidemie eboly v západní Africe neutichá
Zdroj: ČTK/AP

Epidemie přiměla řadu zemí k přijetí drastických opatření. Pobřeží slonoviny uzavřelo na neurčito hranici s Guineou a Libérií. Z obavy před rozšířením nemoci uzavřel hranice také Senegal; zákaz se vztahuje na všechna letadla i lodě mířící do Senegalu z Guiney, Sierry Leone či Libérie. Propuknutí velké epidemie v Kongu by mohlo mít katastrofické následky. Země sdílí hranice s devíti zeměmi včetně Rwandy, Ugandy a Burundi.

S dalším možným lékem přichází Japonsko

Japonsko dnes sdělilo, že je připraveno poskytnout lék proti chřipce vyvinutý japonskými vědci jako možný léčivý přípravek pro pacienty nakažené ebolou. Lék favipiravir je Tokio ochotno ve výjimečných případech nabídnout ještě předtím, než o jeho možném použití pro nemocné ebolou rozhodne WHO. Ve světě je nyní ve vývoji několik různých léků proti ebole, vývoj je ale v počátečních fázích a na nemoc neexistuje žádný schválený lék ani vakcína. 

Lék favipiravir vyvinula pobočka japonské společnost Fujifilm pro léčení nových či znovu se objevujících virů chřipky a japonské ministerstvo zdravotnictví ho schválilo v březnu. Mluvčí společnosti Takao Aoki podle agentury AP uvedl, že viry eboly a chřipky jsou stejného typu a že vzhledem k tomu, jak tento přípravek funguje, lze teoreticky očekávat, že bude mít stejný efekt u obou druhů nákazy. 

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga dnes uvedl, že Japonsko nyní čeká na rozhodnutí Světové zdravotnické organizace ohledně použití přípravku pro osoby infikované ebolou. V kritickém případě je Tokio ochotno lék poskytnout i před vyjádřením WHO. Firma prý žádosti ze zahraničí již obdržela, neupřesnila ale, z jaké to bylo země.