Krize je hluboká a Hollanda čeká hodina pravdy, shoduje se francouzský tisk

Paříž - Úvodníky francouzských deníků dnes téměř jednomyslně hovoří o vážné systémové krizi po pondělním pádu vlády, který vyvolaly hluboké rozepře ohledně dalšího hospodářského směřování země pod vedením socialistického prezidenta Francoise Hollanda. Podle médií se musí hlava státu chopit „poslední šance“ na „záchranu svého mandátu“. O systémové krizi shodně píšou levicový list Libération a konzervativní Le Figaro, přestože jejich politické analýzy jsou obvykle v ostrém protikladu. Oba deníky daly také na první stranu fotografie samotného Hollanda působícího osaměle.

Podle Le Figaro země už v systémové krizi je. „Jak bychom uprostřed propastné nedůvěry a ekonomické katastrofy nemohli poznat v této vládě, která zešílela, že je Socialistická strana zničená a vládní většina rozcupovaná a že tu jsou všechny znaky systémové krize, jejíž následky jsou stále ještě nevyčíslitelné,“ napsal deník.

Montebourgovu kritiku úsporné politiky „diktované“ Evropskou unií schvaluje i Libération, podle kterého bude nutné poskytnout odpověď na otázky, které nyní již bývalý ministr nastolil.

Podle Le Monde nastala Hollandova hodina pravdy

O poslední příležitosti zachránit mandát Hollanda, jehož strategií je pokračovat v kontroverzní politice a vyhazovat bouřící se ministry, píše také list Le Monde. Podle něj nastala „hodina pravdy“. Zároveň se ptá, zda mají Hollande s Vallsem stále ještě vládní většinu.

Úsporná politika vede zemi do záhuby, varuje komunistický deník

Kritický je i komunistický deník L'Humanité, podle kterého nikdo ve vládní formaci nesmí vyčnívat z řady. Vyhozeni byli prý ministři, kteří nahlas řekli to, co si myslí většina voličů levice - že úsporná politika vede zemi do záhuby.

Ekonomický deník Les Echos připomíná, že Hollandovu vládu provází celá série spektakulárních krizí, a varuje, že pokud se nic nezmění, setrvá Francie v hospodářské krizi, která se stane i krizí systémovou.

Le Parisien: To je pohled!

S titulkem „To je pohled!“ zveřejnil deník Le Parisien/Aujourd'hui po vzoru upoutávky na televizní seriál koláž všech politiků podílejících se na krizi, tedy tří ministrů požadujících štědřejší sociální politiku a prezidenta spolu s jeho pravou rukou - předsedou vlády Manuelem Vallsem.

Pod palbou kritiky ministra hospodářství Arnauda Montebourga a jeho dvou dalších kabinetních kolegů z resortů školství a kultury se Hollande rozhodl vyzvat premiéra, aby položil vládu a vytvořil nový tým dodržující více disciplíny a podřizující se linii úspornější hospodářské politiky.

Francouzská vláda včera podala demisi. Prezident Francois Hollande pověřil socialistického premiéra Manuela Vallse, aby sestavil nový kabinet. Vláda čelila dlouhodobé kritice kvůli své ekonomické politice - nejnověji od ministra hospodářství. Ten v sobotním vydání deníku Le Monde kritizoval politiku vládních úspor, kterou podle něj vnucuje Francii Německo. Kabinet začátkem tohoto měsíce přiznal, že původní prognózy, tedy růstu ve výši jednoho procenta, nebude možné dosáhnout.

Hollande v předvolební kampani v roce 2012 sliboval odklon od úsporných opatření a posilování růstu a zaměstnanosti, a to především novými veřejnými investicemi. Berlín ale prosazuje v rámci EU hlavně úsporná vládní opatření, která podle něj nejlépe vyřeší státní deficity.

Podle zpravodaje ČT Petra Zavadila zatím není jasné, zda má nová vláda šanci získat většinu v parlamentu. Krom zmíněných ministrů v ní určitě nezasedne ministryně kultury a možná ani ministryně spravedlnosti, která také měla blízko ke kritikům úsporné linie vlády. O jménech nových ministrů se zatím ve Francii pouze spekuluje.