Rusko se brání: Barroso vytrhl Putinova slova z kontextu

Moskva – Za „vytržený z kontextu“ dnes Kreml označil výrok Vladimira Putina o „dobytí Kyjeva za dva týdny“, který pronesl při telefonickém rozhovoru se šéfem Evropské komise Josém Manuelem Barrosem. Moskva zároveň Barrosa zkritizovala za nekorektní šíření podrobností z rozhovoru s ruským prezidentem. Barroso se o Putinově vyjádření zmínil v sobotu během mimořádného summitu EU v Bruselu. Informoval o tom italský deník La Repubblica a později to potvrdily i diplomatické zdroje v Bruselu. Podle agentury TASS je Moskva ochotná přepis rozhovoru zveřejnit.

„Bylo to vytržené z kontextu a mělo to zcela jiný význam,“ zdůraznil Putinův poradce Jurij Ušakov. Šíření detailů z telefonického rozhovoru je podle něj „nekorektní“, „překračuje rámec diplomatické praxe“ a „je nedůstojné seriózního politika“. Ušakov také neopomněl v rozhovoru pro agenturu TASS znovu popřít zprávy o vyslání ruských jednotek na Ukrajinu.

Ruský velvyslanec při EU Vladimir Čižov v dopise adresováném Barrosovi uvedl, že Kreml má textový přepis jeho rozhovoru s Putinem i příslušnou zvukovou nahrávku. „A je připraven obsah (telefonátu) zveřejnit, aby rozptýlil veškerá nedorozumění,“ citoval TASS ruského diplomata.

Deník La Repubblica ve svém článku detailně popsal, jak údajně probíhalo jednání na unijním summitu. „Rusko je ve válce s Evropou,“ zopakovala v úvodu litevská prezidentka Dalia Grybauskaitéová větu, kterou již předtím řekla i novinářům přítomným v Bruselu. Následně si vzala slovo německá kancléřka Angela Merkelová, rovněž viditelně pobouřená chováním Moskvy. Prezident Putin podle ní nesplnil sliby, které dal, a naopak přispěl k další vojenské eskalaci konfliktu na východě Ukrajiny. Chování ruského vůdce je prý nepředvídatelné. Po Ukrajině může přijít Lotyšsko a Estonsko, musíme na to reagovat novými sankcemi, prohlásila údajně Merkelová.

Barroso poté tlumočil přítomným svůj poslední rozhovor, který s Putinem vedl v předvečer summitu. „Jestli budu chtít, za dva týdny zaberu Kyjev,“ přešel prý ruský prezident během telefonátu do výhrůžek. Jako by říkal: Takže mě neprovokujte dalšími sankcemi, uvedl k tomu italský list.

Své obavy z dalšího vývoje vyjádřil i britský premiér David Cameron. „Putin si už vzal Krym, nemůžeme mu dovolit získat celou zemi,“ uvedl prý na summitu. Připomněl v této souvislosti, že Západ ve vztahu k Rusku nesmí zopakovat stejnou chybu jako s politikou vůči nacistickému Německu v roce 1938.

Podle Kyjeva, NATO a některých evropských vůdců existují jasné důkazy, že se ruští vojáci a technika na východě a jihovýchodě Ukrajiny přímo účastní vojenských operací po boku proruských separatistů. Moskva ale i nadále tvrdí, že tam žádné vojáky nevyslala.