Británie nebude stíhat rodiče, kteří odvezli svého syna z nemocnice

Londýn/Madrid - Španělské úřady propustily z vazby britské rodiče, kteří proti vůli lékařů odvezli svého pětiletého syna s rakovinou mozku z Británie. Manželé Kingovi chtějí podle serveru BBC, aby chlapec podstoupil protonovou léčbu v České republice nebo ve Spojených státech. O propuštění z vazby rozhodl večer madridský soud poté, co Británie stáhla mezinárodní zatykač, který na ně kvůli útěku uvalila.

„Půjdeme se podívat na svého syna hned, jak to bude možné. Umíráme touhou znovu vidět jeho tvář,“ prohlásil podle agentury AFP otec dítěte Brett King před novináři při odchodu z věznice.

Britské úřady měly doposud za to, že se život Ashyi Kinga dostal do ohrožení v důsledku toho, že se po údajném únosu ocitl mimo péči lékařů. Britský bulvár dokonce spekuloval, že rodiče jsou náboženští fanatici, kteří moderní léčbu zatracují. Přitom podle dnešního vydání listu The Guardian rodiče tak jednali v naprostém zoufalství poté, co jim lékaři z nemocnice v Southamptonu řekli, že pro dítě, které předtím operovali, již více udělat nemohou. Zároveň jim tvrdili, že citlivější protonová operace na tom nic nezmění.

List v článku s titulkem „Rodiče Ashyi Kinga jsou kriminalizováni za to, že se starají“ obvinil britský úřední systém, že chybuje na úkor utrpení jednotlivce a nechce svůj omyl ani přiznat. Podle The Guardian se Kingovi vzepřeli arogantním lékařům ze zoufalství a místo, aby syna zanedbávali, nebyli prostě ochotní ho jen tak nechat zemřít.

Stažení zatykače iniciovala oblastní policie, v jejímž okrsku se zdravotní zařízení nachází. Cílem zatykače bylo po útěku rodiny zajistit bezpečnost dítěte, „nikoli mu odejmout podporu rodiny v tak mimořádně náročném okamžiku jeho života“, uvedl šéf policie v Hampshiru Andy Marsh.

Rodiče britského chlapce zůstávají ve španělské vazbě
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Andres Kudacki

Rodiče chtěli nechat syna léčit v Česku

Malý Ashya je od sobotního zatčení rodičů v jihošpanělské obci Vélez Málaga v místní nemocnici. Podle mluvčího kliniky je chlapec ve stabilizovaném stavu a pod policejním dohledem. Podle BBC jej v pondělí večer navštívil jeho starší bratr.

Kingovi odvezli syna z nemocnice v Southamptonu ve čtvrtek a později se spolu s jeho šesti sourozenci přeplavili na trajektu do Francie. Odtud pokračovali na jih Španělska, kde chtěli údajně prodat svoji nemovitost, aby měli na léčebné výlohy v Česku. Protonové centrum v Praze, kam chtěli Kingovi Ashyu dopravit, potvrdilo, že se na ně rodina v této věci obrátila již 21. srpna. Protonová léčba, pokud je diagnóza správná, by prý byla vhodná. 

Pro volbu Česka mohla hrát i cena. Náklady na léčbu jsou tu v porovnání se zahraničím výrazně nižší. „Léčbu můžeme zahájit během několika dní, musí se vytvořit ozařovací plány. A o ceně se můžeme bavit později. Důležité je zdraví chlapce,“ říká marketingová ředitelka pražského Protonového centra Iva Taťounová. Po přetahování úřadů a rodičů o osud malého pacienta změnili názor i Ashyovi lékaři. Teď už s pražským centrem komunikují a uvažují, že by sem chlapce přece jen poslali. 

Do případu se už vložili i politci

Britský vicepremiér Nick Clegg dnes vyjádřil rodině účast a vyzval úřady, aby umožnily rodičům setkání se synem. „Je to malý chlapec, který je sám v nemocnici, nemluví španělsky, je odříznut od rodičů a sourozenců. Rád bych ho viděl v kruhu rodiny, jakmile to bude možné,“ uvedl Clegg. „Každá matka nebo otec by na jejich místě určitě jednali stejně,“ dodal.

Do případu zasáhl i britský premiér David Cameron, který na Twitteru rozhodnutí britské prokuratury vřele uvítal. „Je důležité, aby se chlapci dostalo léčení a lásky rodiny,“ upozornil. 

Proti postupu vyšetřovatelů protestuje i internetová petice, kterou podepsalo přes 150 000 lidí.