Podezření na ebolu ve Vídni, Linci a Mnichově se nepotvrdila

Vídeň/Mnichov/Washington – Ani páté podezření na ebolu v Rakousku se nepotvrdilo. Patnáctiletý chlapec, kterého po návratu z dovolené v Africe izolovali v hornorakouském Linci, má podle výsledků testů malárii. Testy vyvrátily i podezření na nákazu virem eboly u 45leté Nigerijky, která byla od středy ve vídeňské nemocnici s vysokou horečkou a bolestmi hlavy. Planý poplach vyvolaný strachem ze zákeřné choroby dnes také na hodinu uzavřel část mnichovského hlavního nádraží. Mladý Somálec, kterému se udělalo nevolno, trpí podle lékařů gastritidou.

Případy podezření na onemocnění ebolou v Evropě se zatím nikdy nepotvrdily: testy většinou prokázaly malárii, která na počátku vykazuje stejné symptomy. V Evropě na ebolu zemřel pouze španělský misionář Miguel Pajares, kterého úřady převezly do země přímo ze západní Afriky. Nakažený Brit se po převozu do Londýna tento týden z nemoci zotavil.

Evropská unie dnes oznámila, že na boj s ebolou v západní Africe poskytne celkem 144 milionů eur (téměř čtyři miliardy korun). Chce tak prý podpořit hlavně rozvoj zdravotnického systému, školení zdravotnického personálu a také nákup několika mobilních testovacích jednotek. Dosud EU mluvila o pomoci ve výši pouhých 12 milionů eur (asi 330 milionů korun).

V noci na dnešek byl do USA převezen už třetí americký občan, který se v západní Africe zákeřnou nemocí nakazil. Misionáře a lékaře Ricka Sacru izolovali na speciálním oddělení nemocnice ve státě Nebraska. Dva Američani, kteří se dříve ebolou nakazili, lékař Kent Brantly a misionářka Nancy Writebolová, se už zcela zotavili. Evropská unie výrazně navýší finanční pomoc postiženým africkým zemím. Jednapadesátiletý Sacra, lékař původem z Bostonu, zamířil do Libérie jako dobrovolník až v srpnu, tedy dlouho po vypuknutí epidemie. S rizikem nákazy podle vyjádření své manželky počítal. Neúčastnil se však přímo ošetřování nakažených krvácivou horečkou, nýbrž pomáhal na porodnické klinice. Není proto zcela jasné, jak se ebolou nakazil.

Ebola řádí v Guineji, Sieře Leone, Libérii a Nigérii. Jeden případ se objevil i v Senegalu. Pravděpodobně nezávisle na západoafrickém ohnisku propukla epidemie této nemoci také ve středoafrickém Kongu. Podle WHO onemocněly na ebolu v západní Africe dosud téměř 4 000 lidí, z nichž 2 097 zemřelo. Při nynějším tempu postupu nákazy WHO odhaduje, že může trvat šest až devět měsíců, než se nemoc podaří dostat pod kontrolu. Za tuto dobu může být nemocí postiženo více než 20 000 lidí a odhadované náklady dosáhnou nejméně 490 milionů dolarů (asi deset miliard korun).