Sotloffa prý Islámskému státu prodala umírněnější skupina Syřanů

Damašek/washington – Zavražděného novináře Stevena Sotloffa prý prodala do rukou Islámského státu (IS) umírněnější skupina, která bojuje proti syrské vládě. Tvrdí to podle CNN mluvčí Sottlofovy rodiny Barak Bafri. Islamisti údajně za žurnalistu zaplatili 25 až 50 tisíc dolarů. Sotloff je v krátké době již druhým Američanem, který se stal obětí propagandisticky motivované vraždy. Tu Islámský stát natočil na video a zveřejnil jako varování Spojeným státům před dalším vměšováním do bojů v Sýrii a Iráku.

Radikálové prý Sotloffovo jméno dali na seznam osob spojovaných s pumovým útokem na jednu nemocnici. Když se pak žurnalista objevil na hranici, zatelefonoval „někdo z hranice lidem z Islámského státu, kteří pak postavili falešný zátaras, aby Steven a jeho lidé nemohli uniknout“, tvrdí Barfi. „Domníváme se, že takzvaní umírnění povstalci ho Islámskému státu prodali za 25 tisíc až 50 tisíc dolarů (537 tisíc až 1,1 milionu korun),“ dodal. Informaci prý získal od dobře informovaných zdrojů v Sýrii. 

Steven Sotloff pochází z židovské rodiny a měl americké a izraelské občanství. Barfi kritizoval americkou vládu za to, jak s rodinou jednala. Administrativa prý pohlížela na Sotloffa stejně jako na jeho kolegu Jamese Foleyho, jehož IS zabila také, jako na „pěšáky“ v politické hře.

Vláda několikrát lhala, tvrdí zástupce rodiny

Zástupci vlády podle něj lhali veřejnosti, když tvrdili, že rodiny jsou pravidelně informovány o vyšetřování osudu obou žurnalistů. Po zveřejnění videa s vraždou Foleyho, na němž se Sotloff objevil ještě živý a jako další možná oběť, vznesla prý Sotloffova rodina na vládu „specifický požadavek“, ale nebylo jí vyhověno. Oč přesně šlo, mluvčí odmítl říci s tím, že by to mohlo ohrozit životy dalších rukojmích. 

Podle Barfiho americká administrativa lhala, když tvrdila, že únosci s rukojmími stále přejíždějí. Zpočátku je prý drželi na jednom místě. „Myslíme si, že Bílý dům a tajné služby jsou zapleteny do širší hry byrokratických půtek a že Jim a Steve byli pěšáky této hry. To není spravedlivé a budou-li na veřejnost dále unikat informace, Sotloffova rodina bude muset promluvit a uvést věci na pravou míru,“ řekl Barfi.  

Hnutí Islámský stát vraždy oba Američanů označilo za odvetu za americké letecké operace proti islamistům v Iráku. Několik členů amerického Senátu v pondělí předložilo návrh zákona, který by vypsal desetimilionovou odměnu za informaci o komkoli, kdo má podíl na Foleyho a Sotloffově smrti.

Video Obchod se zajatci v Sýrii a Iráku poslední dobou "kvete"
video

Obchod se zajatci v Sýrii a Iráku poslední dobou "kvete"