Vetřelec už dříve obcházel Bílý dům se sekyrkou, v autě měl stovky nábojů

Washington - Bývalý americký voják, který v pátek s nožem v kapse pronikl do Bílého domu, byl již letos v srpnu u prezidentského sídla spatřen se sekyrkou v ruce. Muže navíc měsíc předtím zadržela policie s ostřelovačskou puškou. Po pátečním incidentu v jeho autě objevila policie 800 nábojů, uvedla podle agentury Reuters washingtonská prokuratura. Tajná služba už kvůli události zvýšila úroveň bezpečnostních opatření u Bílého domu.

Video Horizont Martina Řezníčka k vetřelci v Bílém domě
video

Horizont Martina Řezníčka k vetřelci v Bílém domě

Dvaačtyřicetiletý Omar Gonzales v pátek přelezl plot u Bílého domu a hlavním vchodem vešel dovnitř. Ochranka jej zadržela ve chvíli, kdy prezident Barack Obama s rodinou zamířil na víkend do Camp Davidu. Sídlo hlavy Spojených států bylo po incidentu zhruba na půl hodiny evakuováno.
  
Kromě nože s devíticentimetrovou čepelí se zubatým ostřím, který měl muž v kapse, se v jeho autě podle státního zástupce našlo 800 nábojů. Navíc nešlo o jeho první podezřelou akci v souvislosti s Bílým domem. V červenci byl zadržen, když měl u sebe pušku a mapu s vyznačeným prezidentským sídlem. O měsíc později jej zase policisté zastavili, když se poblíž Bílého domu procházel se sekyrkou.

Kvůli vetřelci musel být evakuován Bílý dům
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Evan Vucci

Gonzales, který sloužil 18 let v armádě a byl na třech misích v Iráku, podle vyšetřovacího spisu po svém zadržení agentům ochranky řekl, že se s prezidentem potřebuje setkat kvůli tomu, že „má obavy z rychle se horšící situace v zemi“. Dnes si má u soudu vyslechnout obvinění z nezákonného vstupu do areálu Bílého domu s nebezpečnou zbraní, za což mu hrozí až desetiletý trest vězení.

Obama dnes podle svého mluvčího prohlásil, že Tajná služba dohlížející na bezpečí prezidentské rodiny odvádí skvělou práci a že prezident k ní má plnou důvěru.