Afghánský prezident se rozloučil ostrou kritikou USA

Kábul – Odcházející afghánský prezident Hámid Karzaj využil svého dnešního rozlučkového projevu k závěrečné ostré kritice Spojených států, které mu před 13 lety pomohly dostat se k moci. Svalil na USA vinu za vleklou válku v Afghánistánu a prohlásil, že Washington si nikdy nepřál, aby na afghánském území zavládl mír. Svého nástupce varoval, aby si dal na vztahy s Američany mimořádný pozor.

Proslov přednesl Karzaj pár dní před plánovanou inaugurací nového prezidenta Ašrafa Ghaního, který porazil v červnovém druhém kole voleb někdejšího ministra zahraničí Abdulláha Abdulláha. Po mnohatýdenních dohadech kolem údajných podvodů v hlasovacím procesu podepsali oba prezidentští kandidáti v neděli dohodu o rozdělení moci, na jejímž základě připadne Abdulláhovi nově vytvořená funkce „výkonného premiéra“ s rozšířenými pravomocemi.

Karzaj obvinil z pokračující války s povstalci z islamistického hnutí Taliban Spojené státy a sousední Pákistán a vyzval budoucí vládu, aby „byla mimořádně opatrná ve vztazích s USA a se Západem“.

„Američané nechtějí mír v Afghánistánu, protože tady mají vlastní zájmy,“ řekl dnes Karzaj. Svou myšlenku dále nerozvedl, v minulosti nicméně naznačil, že pokračující násilí v zemi je podle něj pro Washington záminkou, aby zde ponechali své základny. „Není to naše válka, ale válka, která je nám vnucená a jejíž jsme obětí. Nenastane mír, dokud ho Spojené státy a Pákistán nebudou chtít,“ dodal. Americké ani pákistánské velvyslanectví v Kábulu na Karzajův projev bezprostředně nereagovaly.

Karzaj byl jediným prezidentem Afghánistánu po celé období od svržení Talibanu s pomocí americké invaze v roce 2001. Jeho vztahy se Spojenými státy, které proti Talibanu zasáhly po útocích na New York a Washington z 11. září kvůli poskytování útočiště vůdcům sítě al-Káida, se postupem roků radikálně zhoršovaly.

V posledních letech Karzaj ostře odsuzoval USA za smrt civilistů při leteckých útocích NATO a za zadržování afghánských extremistů bez soudu. Krize ve vzájemných vztazích vyvrcholila letos, když Karzaj odmítl podepsat bezpečnostní smlouvu se Spojenými státy, která by Američanům umožnila zůstat v Afghánistánu po stažení mezinárodních bojových jednotek plánovaném ke konci letošního roku.

Kandidovat potřetí ve volbách Karzajovi nedovolila ústava. Lze předpokládat, že se nyní vztahy Kábulu s Washingtonem obrátí znovu k lepšímu. Ghaní i Abdulláh již v předvolební kampani slíbili, že bezpečnostní dohodu, předpokládající setrvání asi 10 tisíc amerických vojenských poradců a instruktorů, s USA podepíší.