FBI zná totožnost extremisty z IS, který sťal dvojici Američanů

Washington - Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) zná identitu maskovaného muže, který jménem hnutí Islámský stát (IS) sťal dvojici amerických novinářů. Oznámil to dnes ředitel FBI James Comey, který však odmítl uvést totožnost či národnost vraha. K odhalení jeho identity dospěla FBI s pomocí mezinárodních partnerů, uvedl její šéf.

Novináři James Foley a Steven Sotloff zemřeli rukou muže, který na nahrávkách brutálních činů zveřejněných IS mluvil s britským přízvukem. Britská média zveřejnila řadu informací o jeho možné identitě. Podle jedné z verzí mohlo jít o bývalého londýnského rappera, podle další je muž známým vůdcem britské teroristické buňky v Sýrii.
 
Spojené státy nyní podle Comeyho tohoto člověka identifikovaly, a to na základě širší mezinárodní součinnosti, bližší podrobnosti však ředitel FBI novinářům neřekl.
 
Hnutí Islámský stát vraždy obou Američanů označilo za odvetu za americké letecké operace proti islamistům v Iráku. Pentagon v reakci na nebezpečí představované IS tento týden zahájil bombardování pozic extremistů rovněž v Sýrii.