Moskva vyšetřuje údajnou genocidu rusky mluvících obyvatel na Ukrajině

Kyjev/Moskva - Ruské úřady vyšetřují údajnou genocidu na ruskojazyčném obyvatelstvu na východní Ukrajině. Moskva připisuje ukrajinskému vedení vinu za smrt nejméně 2,5 tisíce lidí. Povstalci už dřív hlásili, že našli masové hroby. Kyjev obvinění odmítá.

„Vyšetřování zjistilo, že (…) nezjištěné osoby z nejvyššího politického a vojenského vedení Ukrajiny (…) vydávaly rozkazy k úplnému vyhlazení ruskojazyčných občanů,“ uvedl mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin podle agentury Interfax. Počínání lidí z ukrajinského vedení, kteří vydávali rozkazy, je trestné nejen z pohledu ruských zákonů, ale i mezinárodních norem, zdůraznil mluvčí. 
   ´
V důsledku bezohledného nasazení raketometů Grad a Uragan, neřízených leteckých raket, taktických raket Točka-U a dalších druhů těžkých zbraní zahynulo podle Markina nejméně 2500 lidí a více než 300 tisíc lidí muselo prchnout ze svých domovů do Ruska. 
   
Agentura AFP ale podotkla, že ruští vyšetřovatelé nemají mimo Rusko žádné pravomoci. V konfliktu, který si podle OSN vyžádal více než 3200 mrtvých, navíc nasadily těžké zbraně obě strany, jak ukrajinská armáda, tak proruští separatisté.  

Tři masové hroby, které separatisté nalezli na východě Ukrajiny v místech dislokace ukrajinských jednotek, podle agentury ITAR-TASS viděli o víkendu pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). „Kolik je tam těl a jak ti lidé zemřeli, se zjistí při exhumaci,“ uvedl „vícepremiér“ doněckých povstalců Andrej Purgin. Údajně čtyři oběti z jednoho hrobu byly zabity výstřely do hlavy zblízka.

Podle poslance Vjačeslava Nikonova, člena nejužšího vedení kremelské strany Jednotné Rusko, první ohledání těl ukázalo, že ostatky patří především mladým ženám, které byly znásilněny, mučeny a posléze zastřeleny. Jedna z nich prý byla těhotná, uvedla s odvoláním na Nikonova agentura ITAR-TASS. Mluvčí povstalců tvrdí, že některá těla měla oddělenou hlavu.

V dané oblasti údajně působil prapor ukrajinských dobrovolníků Ajdar, kterému přehmaty i válečné zločiny vyčetla i mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International. Agentura Ria Novosti pak citovala zmocněnce ruského ministerstva zahraničí pro lidská práva Konstantina Dolgova, podle nějž místo, kde se hroby našly, bylo ještě nedávno pod kontrolou jednotek ukrajinské provládní Národní gardy. To podle něj ukazuje na možné pachatele.

Kyjev viní separatisty. To oni prý mučili a popravovali

Mluvčí ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Andrij Lysenko už dříve vyloučil, že by jednotky Národní gardy mohly mít na svědomí úmyslné zabíjení civilistů. Podle něj je zpráva „dobře naplánovanou, ale poněkud špatně promyšlenou provokací“ ze strany Moskvy.  

Naopak šéf ukrajinské tajné služby SBU Valentin Nalyvajčenko dnes podle agentury
Unian prohlásil, že na povstaleckých územích na východě Ukrajiny, v okolí Doněcku i dalších měst, existovaly koncentrační tábory, mučírny, popraviště a masové hroby ukrajinských občanů, zavražděných separatisty, kteří mezitím prchli do Ruska.