Hon pokračuje: 80 bývalých nacistů možná ještě žije

Berlín - Celkem 80 údajně žijících osob, které za druhé světové války působily v nacistických pohotovostních jednotkách Einsatzgruppen nově identifikovalo Středisko Simona Wiesenthala (SWC). V současné době tato mezinárodní židovská organizace naléhá na německou vládu, aby neprodleně zahájila vyšetřování.

Šéf SWC Efraim Zuroff v září zaslal na německá ministerstva spravedlnosti a vnitra seznam 76 mužů a čtyř žen, kteří sloužili v takzvaných Einsatzgruppen. Jde o osmdesátku nejmladších osob z širšího seznamu 1 100 lidí, o nichž SWC ví, že byli členy nacistické organizace.

Všech 80 identifikovaných jsou velmi staří lidé, pokud jsou ještě naživu. Byly narozeni mezi lety 1920 a 1924, řekl Zuroff. „Čas kvapí. Něco se udělat musí,“ dodal. Německé ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že dopis SWC s podrobnostmi předalo německému centrálnímu úřadu pro objasňování nacistických zločinů.

Video Lovci nacistů jsou na stopě 80 masovým vrahům
video

Lovci nacistů jsou na stopě 80 masovým vrahům

Jednotky zvláštního určení za 2. světové války na území Polska a Sovětského svazu terorizovaly tamní obyvatelstvo a likvidovaly nežádoucí osoby, v první řadě Židy, inteligenci a odbojáře. V těchto komandech smrti působilo odhadem na tři tisíce osob, včetně příslušníků gestapa a SS.

Jen v Sovětském svazu příslušníci Einsatzgruppen podle odhadů do jara 1943 zabili přes milion Židů. Odsouzena byla po válce jen hrstka členů těchto nacistických jednotek.