Šéf Boko Haram „vstal z mrtvých“

Abuja - Vůdce islamistických milic Boko Haram Abubakar Shekau vyvrátil zprávy o své smrti. Na videu zaslaném agentuře AFP naopak tvrdí, že na dobytých územích na severovýchodě Nigérie založil chalífát, ve kterém uplatňuje islámské právo šaría. Zprávy o Shekauově smrti přinesla nigerijská armáda před týdnem.

„Tady jsem a živý,“ prohlásil Shekau na 36minutovém videu. „Nezemřu, dokud mě dechu nezbaví sám Alláh,“ dodal. Zabití nejhledanějšího teroristy v zemi Nigérie oznámila před týdnem.

O jeho smrti se od roku 2009 spekulovalo již dvakrát, tentokrát ale armáda poprvé vydala oficiální prohlášení. Uvedla, že Shekau je mrtvý už dávno a že nyní vojáci zabili na severovýchodě země i muže, který se za něj na videích vydával.

Podle mluvčího armády Chrise Olukoladeho se jméno Abubakara Shekaua stalo jakýmsi symbolickým znakem velitelů Boko Haram.

Islamisté mají na svědomí tisíce lidských životů
  
Islamističtí teroristé z Boko Haram bojují proti centrální vládě od roku 2009. OSN skupinu letos v květnu zařadila na svůj oficiální seznam teroristických organizací, Spojené státy tak učinily už loni. Jen za letošní rok při zhruba stovce teroristických útoků zabili přes tři tisíce lidí.

Na svědomí mají také únos více než 250 dívek ze střední školy v Chiboku, o jejichž osudu stále není nic známo. Dalším desítkám mladých žen se podařilo ze spárů islamistů zachránit.