Podle soudu Berlusconi neměl o věku Ruby ani potuchy

Milán – Italský expremiér Silvio Berlusconi prý nemohl vědět, že marocká tanečnice známá jako Ruby nebyla ještě v době večírků v jeho vile plnoletá. Stojí to v rozsudku, jímž v červenci milánský soud zrušil Berlusconiho sedmiletý trest. Berlusconi si za služby tanečnice platil, mít sex s nezletilou je ale podle italských zákonů trestné.

Soud ve zdůvodnění čítajícím na 300 stran textu uvedl, že dívčin „exhibicionistický přístup dokonale zapadal“ do charakteru zmíněných večírků, pro něž se vžilo označení bunga-bunga party. 

Tanečnice Karima Mahrúgová podle milánského soudu během večírků ve vile u Milána nabízela expremiérovi sexuální služby, za něž jí poté platil. Noc v honosné rezidenci strávila nejméně dvakrát. Neexistuje ale žádný důkaz, že by osmasedmdesátiletý miliardář věděl o jejím věku, který v té době nedosahoval 18 let. 

Právě kvůli nezletilosti své sexuální partnerky a zneužití úředních pravomocí dostal Berlusconi loni sedm let vězení, jichž byl v červenci zproštěn. Milánský soud v dnes zveřejněném dokumentu uvedl, že tehdejší šéf vlády se žádným způsobem nepokusil policii zabránit v tom, aby Ruby zadržela kvůli krádeži, jak tvrdila obžaloba.

Berlusconi coby lídr opoziční italské pravice si nyní formou veřejně prospěšných prací odpykává roční trest za daňové úniky ve společnosti Mediaset a jednou týdně pomáhá v domově pro seniory nedaleko Milána. Součástí verdiktu za daňové podvody byl i dvouletý zákaz vykonávat volené funkce, Berlusconi musel loni opustit Senát a nemohl kandidovat ani v nedávných volbách do Evropského parlamentu. 

Zproštění viny v případu Rubygate umožnilo Berlusconimu, aby nadále pomýšlel na kandidaturu v některých příštích volbách. Berlusconi má v Itálii navzdory skandálům stále mnoho příznivců. Mnoho z nich přitom kauzy kolem trojnásobného premiéra vnímá jako útočnou kampaň levice. Osmasedmdesátiletý politik a magnát zůstává nadále nejbohatším Italem. Podle magazínu Forbes on sám a jeho rodina vykazuje majetek přes 6,2 bilionu dolarů.

DALŠÍ BERLUSCONIHO KAUZY:

Vydavatelství MondadoriFININVEST
Berlusconiho firma Fininvest získala díky rozhodnutí římského soudce Vittoria Metty v roce 1991 obří vydavatelství Mondadori, jež původně nabyla mediální skupina CIR Carla de Benedettiho. V roce 2003 byli Metta a Berlusconiho právník Cesare Previti odsouzeni v této kauze za korupci. Berlusconiho soud v roce 2007 očistil; dva roky nato ho soud v Miláně uznal spoluzodpovědným a firmě Fininvest nařídil zaplatit společnosti CIR odškodné 750 milionů eur (odvolacím soudem sníženo na 560 milionů eur).


MEDIASET
Kauza pojmenovaná podle největší italské soukromé televizní společnosti, v níž má její zakladatel Berlusconi majoritní podíl skrze svou rodinnou firmu Fininvest. V říjnu 2012 byl Berlusconi odsouzen za daňové úniky v této kauze ke čtyřem letům vězení, tříletému zákazu vykonávat veřejné funkce a se spoluodsouzenými k náhradě škody 10 milionů eur. Soud záhy uvedl, že trest se snižuje na rok díky amnestii. Letos v dubnu rozhodl milánský soud, že Berlusconi si musí uložený jednoletý trest odpykat prováděním veřejně prospěšných prací v domově důchodců.

Berlusconi a David MillsD. MILLS
Britský právník David Mills, pracující v 90. letech pro Berlusconiho, údajně dostal úplatek 600 tisíc dolarů za falešné svědectví ve dvou Berlusconiho korupčních procesech koncem 90. let. Mills byl v roce 2009 odsouzen ke čtyřem a půl roku vězení, ale italský odvolací soud ho v únoru 2010 zprostil obžaloby kvůli promlčení; nařídil však Millsovi zaplatit úřadu premiéra, jímž byl tehdy Berlusconi, 250 000 eur za poškození pověsti. Pět let vězení za korupci hrozilo i Berlusconimu. Proces, zahájený v roce 2007, byl ale několikrát pozastaven. Nejprve na základě zákona o imunitě, jenž ústavní soud později zrušil, a poté kvůli „legitimní překážce“, jež umožňuje členům vlády odložit až na 18 měsíců jakékoliv probíhající soudní řízení, v nichž figurují. Tuto normu přijal parlament za Berlusconiho vlády. V únoru 2012 byl Berlusconi v kauze Mills zproštěn obžaloby z důvodu promlčení.


UPLÁCENÍ SENÁTORA
Před soudem v Neapoli začal letos 11. února další proces, ve kterém Berlusconi čelí obvinění z uplácení senátora. Podle obžaloby zaplatil v roce 2006 levicovému zákonodárci Sergiu De Gregoriovi tři miliony eur (asi 82 milionů korun) za to, že v horní komoře opustí řady vládnoucí koalice. To přispělo k tomu, že v roce 2008 padl kabinet premiéra Romana Prodiho.

Piero FassinoNAHRÁVKY
Případ se týká odposlechu někdejšího opozičního levicového lídra Piera Fassina a tehdejšího šéfa italské banky Unipol Giovanniho Consorteho. Přepis jejich rozhovoru o možném převzetí banky BNL Unipolem zveřejnil v roce 2005 deník Berlusconiho bratra Paola Il Giornale. Bankovní transakci, jež se nakonec neuskutečnila, tehdy vyšetřovala policie, takže nahrávka měla zůstat v tajnosti. Letos v březnu uložil soud v Miláně Berlusconimu (77) rok vězení za vyzrazení úředního tajemství; rozsudek není pravomocný. Podle italského práva si také osoby starší 75 let mohou trest odpykat v domácím vězení. Na dva roky a tři měsíce do vězení byl odsouzen Paolo Berlusconi (63); oběma bratrům soud uložil zaplatit Fassinovi odškodné 80 tisíc eur.