Podle vůdce Hongkongu mají demonstranti podporu ze zahraničí

Hongkong - Hongkongský vůdce Leung Čchun-jing obvinil prodemokratické demonstranty, že při svých protestech využívají pomoc ze zahraničí. Cizinci se aktivně účastní protestních akcí, prohlásil Leung. Aktivisté toto tvrzení rezolutně odmítli s tím, že Leung neposkytl žádné důkazy. Podle analytiků se krize v Hongkongu dostává do slepé uličky a vláda této oblasti pod čínskou správou má jen omezené možnosti, jak třítýdenní krizi ukončit.

Předseda výkonné rady Hongkongu Leung v nedělním rozhovoru pro místní televizi ATV uvedl, že protesty „nejsou výhradně domácím hnutím, protože se na nich podílejí lidé a organizace, které nepocházejí z Hongkongu“. Odmítl ale sdělit další podrobnosti či jmenovat země, které jsou podle něj do protestních akcí zapojeny.

Účastníci demonstrací žádají zrušení kontroverzní volební reformy, kterou schválila čínská vláda, a odvolání správce Hongkongu Leunga. Ten ve čtvrtek oznámil, že jeho vláda je připravena zahájit se studenty rozhovory. V sobotu Leungova hlavní tajemnice Carrie Lamová upřesnila, že dvouhodinové rozhovory se mají uskutečnit v úterý a mají být vysílány v přímém přenosu.

„Prohlášení o infiltraci zahraničních sil do našeho hnutí krátce před zahájením rozhovorů je důkazem, že (Leung) chce s celým hnutím skoncovat,“ řekl Alex Chow z hongkongské federace studentů. Leungovy výroky přitom označil za „nezodpovědné“.

Podle analytiků se krize v Hongkongu dostává do slepé uličky. Vláda této oblasti pod čínskou správou má jen omezené možnosti, jak ukončit třítýdenní krizi, a demonstranti jsou čím dál tím ochotnější pustit se do násilných střetů s policií.

Při násilnostech, které propukaly během víkendových nocí v hustě zalidněné čtvrti Mongkok, byly zraněny desítky lidí včetně 22 policistů. V neděli policie za útoky zatkla čtyři osoby. Dnes je v této oblasti Hongkongu klid, ale v ulicích zůstává mnoho protestujících.

Naděje na uklidnění nejhorší politické krize, jaká v Hongkongu propukla od roku 1997, kdy Británie předala správu Hongkongu Číně, se upínají k úterním rozhovorům mezi hongkongskou vládou a studentskými vůdci protestů. Jen málokdo však čeká, že jednání povede k nějakému konkrétnímu výsledku, protože obě strany stojí v nesmiřitelné opozici kvůli otázce, jak bude Hongkong v roce 2017 volit svého příštího vůdce.

HongkongHongkong se před 17 lety vrátil pod čínskou správu s tím, že mu bude zaručena vysoká míra autonomie a svobod. Peking ale v srpnu odmítl požadavek obyvatel Hongkongu, aby si v příštích volbách v roce 2017 směli svobodně zvolit budoucího správce. Kandidáty musí nejprve nominovat a schválit většinou hlasů speciální výbor a až pak o nich budou moci hlasovat voliči, nařídila vláda.