Francouzský ropný magnát tragicky zahynul na letišti v Moskvě

Moskva - Šéf francouzské ropné společnosti Total Christophe de Margerie zemřel při letecké nehodě na moskevském letišti Vnukovo. Soukromý letoun Falcon se na letišti srazil se strojem na odklízení sněhu, řidič stroje byl prý opilý. Vyšetřovatelé za příčinu považují hrubou nedbalost letištních pracovníků. Při katastrofě spolu se svým jediným cestujícím zahynuli i oba piloti a stevardka, všichni francouzští občané.

Letadlo startovalo k letu do Paříže za viditelnosti asi 350 metrů, když krátce před půlnocí narazilo do sněžného pluhu z letištní služby. Letoun shořel, lidi na jeho palubě se nepodařilo zachránit, i když hasiči okamžitě začali stroj hasit.

„Je už jasné, že příčinou nebyla tragická shoda náhod, ale zločinná shovívavost odpovědných pracovníků,“ prohlásil mluvčí vyšetřovatelů Vladimir Markin. „Je očividné, že za nedbalostí bezprostředních vykonavatelů pokynů stojí výše postavení vedoucí pracovníci, jejichž činnost a nečinnost bude ohodnocena podle práva,“ dodal.

Řidič sněžného pluhu, který byl opilý a ze srážky vyvázl bez zranění, byl zadržen na 48 hodin, než soud rozhodne o uvalení vazby. Podezření čelí i dispečeři z letištní věže. „Také budou prověřeni, zda neužívali alkohol a omamné látky,“ dodal mluvčí a nevyloučil další zatýkání. O zraněních řidiče se spekulovalo, než televize Rossija 24 ukázala obrázky postaršího muže, asi šedesátníka, kráčícího bez zjevných potíží. Jeho advokát tvrdí, že jeho klient Vladimir Martyněnkov opilý nebyl. Naopak - kvůli srdeční chorobě prý vůbec nepije.

Náměstek ministra dopravy, někdejší dlouholetý šéf společnosti Aeroflot Valerij Okulov označil poměry na Vnukovu, jednom ze tří moskevských letišť, za „šlendrián, pro který nemá slov“.

Christophe de Margerie
Zdroj: ČTK/ABACA/Doutre Caroline

Z letadla už byly vyjmuty „černé skříňky“ a pracovníci letiště se podrobili vslechu. Nehodu možná také pomohou objasnit záznamy z kamer. Mluvčí vyšetřovatelů ale už oznámil, že za hlavní verzi se považuje chyba dispečerů letiště a počínání řidiče vozu na odklízení sněhu. Zatím není jasné, proč se vůz nalézal na vzletové dráze. To i další okolnosti nehody má objasnit vyšetřovací komise, kterou vede šéf federální agentury pro leteckou dopravu (Rosaviacija) Alexandr Něradko. Přizváni mají být i francouzští experti.

Podle televize LifeNews letoun narazil do stroje na odklízení sněhu levým křídlem. „Kdyby něco viděli, nesrazili by se,“ usoudil jeden z letištních dispečerů. Úlomky stroje jsou prý rozsety ve vzdálenosti až 200 metrů od místa srážky.

Video Šéf koncernu Total nepřežil nehodu v Moskvě
video

Šéf koncernu Total nepřežil nehodu v Moskvě

Šéf koncernu Total nepřežil nehodu v Moskvě

Miroslav Karas ke smrti šéfa Totalu

Šéf Totalu se zasazoval o pokračování rusko-evropské spolupráce; Putin prohlásil, že Rusko ztratilo „opravdového přítele“

Třiašedesátiletý manažer Christophe de Margerie strávil u francouzské firmy Total prakticky celou svou profesní kariéru. Jejím šéfem se stal v roce 2007. V ropném průmyslu byl uznávanou osobností. Dostal přezdívku „Velký knír“. „Je to obrovská ztráta pro ropný průmysl,“ sdělil BBC bývalý prezident Shell Oil John Hofmeister.

Akcie Totalu, čtvrté největší západní ropné společnosti, při otevření pařížské burzy poklesly o 2,2 procenta.

De Margerie se zasazoval o pokračování rusko-francouzské spolupráce při těžbě ropy i přes západní sankce a přimlouval se i za dodávku francouzských vojenských lodí třídy Mistral ruské flotile. V Moskvě se v pondělí setkal s ruským premiérem Dmitrijem Medvěděvem a dalšími vládními představiteli. Soustrast nad úmrtím šéfa jednoho z nejvýznamnějších ropných koncernů na světě vyjádřili prezidenti obou zemí Francois Hollande a Vladimir Putin. „Ztratili jsme opravdového přítele naší země,“ zdůraznil Putin.

Během svého působení v čele společnosti de Margerie také úspěšně obhájil Total v případě obvinění z korupce v programu OSN zaměřeném na výměnu ropy za potraviny v Iráku. De Margerie také trval na investicích v Barmě a Íránu navzdory americkým sankcím vůči režimům v těchto státech.

Total Group

- Francouzská energetická společnost, jejíž aktivity zahrnují vše od průzkumu, těžby až po úpravu a prodej vytěžených produktů. Kromě toho je i velkým výrobcem chemikálií.

- Její vedení sídlí v pařížské čtvrti La Défense.

- Založil ji v roce 1924 Ernest Mercier.

- Celkem zaměstnává 97 tisíc lidí.

- Její zisk činil v loňském roce 8,44 miliard eur, příjmy 171,6 miliardy eur a celková aktiva 173,5 miliard eur.


Naposledy na Vnukovu, jednom ze tří moskevských letišť, v prosinci 2012 havaroval po přistání ruský letoun Tu-204, který přiletěl z Pardubic. Zahynulo pět z osmi členů posádky, pasažéři na palubě nebyli.

/*json*/{"map":{"lat":55.59962681935653,"lng":37.27121680000005,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{"0":{"lat":55.603953962610454,"lng":37.272491455078125,"type":"","description":"Vnukovo"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/