Calais v posledních měsících zažilo několik střetů mezi migranty a policií. V květnu provizorní tábor uprchlíků srovnaly se zemí buldozery. Úřady tvrdí, že kvůli epidemii svrabu. Proud lidí ale nevysychá - naopak. Z Afriky, Blízkého východu a dalších regionů utíkají před válkami a chudobou. Za riskantní cestu platí tisíce dolarů převaděčům, kteří jim Británii vykreslují jako zemi zaslíbenou.

Uprchlíci v Calais používají novou taktiku
Tento týden se nejméně až 400 migrantů snažilo dostat do kamionů, které v Calais čekají na nalodění do trajektu mířícího k britským břehům. Policisté k jejich rozehnání museli použít slzný plyn a povolat posily. Fronta kamionů na přístupovém obchvatu k přístavu je nyní delší než obvykle a policisté připouštějí, že se někteří běženci na auta mohli dostat.
„Počet migrantů v Calais v posledních týdnech dramaticky roste. Odhadujeme, že ve městě a okolí jich je až 2 300,“ říká prefekt regionu Denis Robin. Z přívalu uprchlíků je politický problém, z něhož se navzájem viní Francie a Británie. Londýn teď slibuje na boj s migrací v Calais v přepočtu půl miliardy korun - včetně vybudování bariéry u silnice k přístavu.
Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) koncem září upozornil, že imigranti většinou pocházejí z míst válečných konfliktů, a mohou proto žádat o udělení statusu uprchlíka. Málokdo z nich ale o získání azylu ve Francii stojí s poukazem na to, že členové jejich rodin žijí v Británii.