Slovensko oslavuje psa-hrdinu, našel pohřešované dívky

Staškov - Pes Cassino z Uničova našel v lese poblíž slovenské obce Olešná devítiletou Anitu a sedmiletou Sabinu, které se včera nevrátily ze školy. Po dívkách pátraly dvě stovky lidí. Děti jsou živé a se záchranáři komunikují, píše na webu slovenský list Sme. Ve stejné oblasti byl v únoru nalezen pohřešovaný chlapec.

Anita a Sabina Kováčikovy se ve středu odpoledne vracely ze školy. Dívky jely domů autobusem, před druhou hodinou odpoledne vystoupily na zastávce ve Staškově. Naposledy je viděla obyvatelka Staškova ve čtvrt na čtyři před obecním úřadem. Od té doby se po dívkách slehla zem. Mobil s sebou neměly.

„Policisté, záchranáři se psy a dobrovolníci od večera do rána prošli rozsáhlé okolí obce. Kontrolovali autobusové, železniční stanice, zdravotnická zařízení, pohostinství, kluby a bary,“ konstatovala mluvčí Krajského ředitelství Policejního sboru v Žilině Jana Balogová. Celkem se do akce zapojilo asi 200 obyvatel obce a lidí z nejbližšího okolí. Matka dívek se v noci snažila k dcerám promlouvat prostřednictvím rozhlasu. Policie pak vyhlásila celostátní pátrání.

/*json*/{"map":{"lat":49.45257174911476,"lng":18.68336045000001,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":49.42437391023319,"lng":18.702163696289062,"type":"","description":"Staškov"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Dnes ráno slovenští policisté povolali Cassina a jeho psovoda. „Psa jsme nasadili na stopu v místě, kde byly dívky naposledy spatřeny. Určil směr a po stopě se vydal,“ uvedl psovod. Došel až ke stádu krav, které museli pátrači obejít. Právě při tom dívky našli. Venku přežily chladnou noc.    

Na Slovensku pes zasahoval i v polovině října. Pomohl najít muže, který unesl dceru a skrýval se s ní ve vinici. „Podobných zásahů má Cassino na kontě už dvacet. Někdy nás povolá policie, jindy někdo z blízkých pohřešované osoby. V těchto případech nás policie podle zákona musí do pátrání zapojit,“ vysvětlil psovod. 

Staronová metoda Mantrailing zachraňuje životy 

Cassino a jeho majitel, který si nepřeje s ohledem na spolupráci s kriminalisty zveřejnit své jméno, fungují při zásazích pod hlavičkou občanského sdružení Rescue Olomouc. Psi už několik let cvičí pod značkou International Bloodhound Academy.

„Využíváme staronovou metodu výcviku psů nazvanou Mantrailing. Zatím pro policejní složky není oficiální. S policisty spolupracujeme ve zkušebním režimu. Chceme prokázat, že takto vycvičení psi opravdu dokážou pohřešovanou osobu najít,“ řekl muž. Metoda pracuje s pozitivní motivací psa. A s pachem hledané osoby. Oproti jiným metodám je podstatně náročnější a trvá až tři roky, než se pes dostane na úroveň, kdy může být nasazen do ostrého zásahu.    

Hlavní výhodou mantrailingu je, že pes může jít po podstatně starší stopě než běžně cvičení psi. „Běžní policejní psi mohou jít po stopě staré maximálně deset hodin. U našich psů to může být až 30 hodin. Tím se značně zvyšuje šance na nalezení pohřešovaných osob,“ vysvětlil psovod.