Robert O’Neill poprvé promluvil před kamerami a pod svým pravým jménem. V rozhovoru popsal, že zpočátku netušil, nač je jeho družstvo cvičeno. „Řekli, že něco našli, že to něco je dům, že ten dům je v nějaké díře a ta díra je v nějaké zemi a že půjdeme a to něco přineseme. Také nám sdělili pár jmen, která nedávala smysl. Za několik dní jsme mluvili o té osobě a řekli jsme si: je to bin Ládin. Našli ho, půjdeme ho chytit. Čím víc jsme cvičili, tím víc jsme si uvědomovali, že to bude jenom jednosměrná mise,“ prozradil držitel dvou tuctů vyznamenání za působení v Afghánistánu a Iráku a také za vedení mnoha pátracích misí po členech al-Káidy.

Zpravodaj ČT: Ve výpovědích aktérů akce jsou praskliny
Zpravodaj ČT: Ve výpovědích aktérů akce jsou praskliny
Zabil jsem Usámu, tvrdí O'Neill
On i jeho kolegové si říkali, že se sice dostanou na místo, ale ne zpět. „Zemřeme, když ten dům vybuchne. Zemřeme, když vybuchne on. Nebo tam uvízneme moc dlouho a zatknou nás Pákistánci a my strávíme zbytek našich krátkých životů v pákistánském vězení,“ popsal nejistotu při přípravě akce.
O’Neill dále v rozhovoru popsal, že zastřelením bin Ládina akce neskončila, protože skupině trvalo ještě 90 minut, než se dostala do Afghánistánu, odkud operaci zahájila. „Za osmdesát a něco minut někdo promluvil do vysílačky a řekl: 'Výborně pánové, poprvé ve svém životě budete rádi, když vám řeknu - vítejte v Afghánistánu.' A všichni jsme si uvědomili, že jsme to dokázali, že jsme ho dostali a jsme naživu. Bylo to šílené, začalo poplácávání a všichni si uvědomili, že budou žít a že dostali bin Ládina,“ sdělil O’Neill.
Dvoudílné výpovědi pro Fox News nechyběla působivost: elitní zabiják, který se dnes živí motivačními přednáškami, vypráví, jak cítil, že jde konat jménem newyorských hasičů a policistů. Jménem Američanů, kterým al-Káida zasadila 11. září 2001 krutou ránu. Právě když letos v září promlouval před rodinami obětí 9/11, při příležitosti otevření newyorského „Národního muzea a památníku 11. září“, rozhodl se - spontánně - v průběhu svého vystoupení popsat přítomným, jak byl Usáma bin Ládin usmrcen. „Shromážděné rodiny mi pak řekly, že jim to pomohlo vyrovnat se s celou tragédií,“ dodal O’Neill.
O'Neillova verze zabití Usámy bin Ládina: 2. května 2011, krátce po jedné hodině ranní, vtrhl v domě v pákistánském Abbottabádu do pokoje, kde se hledaný terorista kryl za svou nejmladší manželkou. Zatímco se Usáma snažil dostat ke zbrani, Rob ho trefil dvěma ranami do hlavy a zabil ho. „Svalil se na podlahu před postelí. Bylo jasné, že je mrtvý, už první kulka mu roztříštila lebku,“ vybavuje si O’Neill inkriminované momenty.
Jeho příběh se ale rozchází s výpověďmi dalších členů komanda. Podle nich bin Ládina nejdřív postřelil vedoucí člen skupiny, tzv. pointman, a dílo pak dokonali nejméně dva další. Tak to popsal předloni Matt Bissonnett v pamětech „Nelehký den (No Easy Day)“ vydaných pod pseudonymem. Bissonnett čelí za svá odhalení žalobě za porušení mlčenlivosti. Tatáž teď možná čeká i O’Neilla.