Rusko chce Mistraly do dvou týdnů, jinak bude žádat odškodnění

Moskva - Moskva dává Paříži lhůtu do konce listopadu na předání první ze dvou válečných lodí třídy Mistral, které Francie pro Rusko vyrábí. Pokud se tak nestane, má v úmyslu požadovat tučné finanční odškodnění. Napsala to dnes státní agentura RIA Novosti s odvoláním na vysoce postaveného činitele.

„Připravujeme se na různé varianty. Počkáme do konce měsíce (na splnění dohody o Mistralech), potom budeme předkládat vážné nároky,“ prohlásil nejmenovaný zdroj agentury. Podle něj experti analyzují možnou výši škody způsobené Rusku nesplněním smlouvy. „Tato suma nebude tajná,“ dodal. 

První výsadková vrtulníková loď třídy Mistral, nazvaná Vladivostok, by podle kontraktu měla být předána dnes. Kdy se tak skutečně stane, ale není jasné. Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian ve středu řekl, že za současných okolností není možné stanovit datum dodávky. Ruská delegace, která měla plavidlo oficiálně převzít, se den nato rozhodla do Francie neodcestovat vzhledem k tomu, že nedostala příslušné potvrzení, že se oficiální předávání bude konat.

Podle informovaného zdroje agentury Interfax umožňuje smlouva tříměsíční odklad předání lodí, ale zpoždění musí být způsobeno technickými problémy se zkouškami plavidla, nikoli kvůli politické situaci. Francie, která je pod tlakem spojenců, v předstihu hovořila o odkladu kvůli situaci na Ukrajině, na jejímž východě podle západních informací intervenuje ruská armáda. 

Vladivostok je k předání v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire prakticky připraven. Ovládat se ho už ve Francii učilo 400 ruských námořníků. Druhá loď, pojmenovaná Sevastopol, by měla být hotova do konce nadcházejícího roku. Jméno nese po velkém přístavu na Krymu, kde sídlí ruská černomořská flotila. Krymský poloostrov v březnu Rusko přes zahraniční protesty anektovalo, Ukrajina ho dál považuje za své území.

MistralVýsadkové lodě třídy Mistral, které je možné použít také jako velitelská plavidla, vznikly jako klíčová součást zaměření francouzských sil na obojživelné operace. Loď pojme až 16 vrtulníků – osm útočných Kamov Ka-50/52 a osm víceúčelových strojů Ka-29 Helix. Může nést výsadkové čluny, 40 tanků, 70 motorových vozidel a až 700 vojáků. Loď Mistral, první své třídy, vstoupila do služby v roce 2006. Podílela se například na pátrání po dopravním letadle Air France, které zmizelo na cestě z Ria de Janeira do Paříže v roce 2009. Francouzské námořnictvo využívá rovněž sesterská plavidla Tonnerre a Dixmunde.