Útočník v nemocnici v čínském letovisku zabil nožem sedm lidí

Peking - Sedm lidí zabil dnes nožem sedmadvacetiletý muž při útoku v sanatoriu v čínském přímořském letovisku Pej-taj-che, oblíbené prázdninové destinací špiček komunistické strany. Oznámila to čínská tisková agentura Nová Čína. Jde o další ze série útoků na zdravotnický personál v Číně. Muž zabil šest zdravotních sester a správce, jednu zdravotnici vážně zranil. Agentura Reuters uvedla, že útočník trpí duševní nemocí a v sanatoriu sám pracoval. Policie už ho zadržela.

Nová Čína oznámila, že jde o Li Siao-lunga a že policistům řekl, že se roku 2006 léčil v Pekingu i poblíž s duševní nemocí. Policie zatím vychází z toho, že s oběťmi žádné osobní problémy neměl. V Číně se v posledních letech množí útoky na lékaře a zdravotnický personál a páchají je většinou lidé, kteří zdravotníky viní z úmrtí svých příbuzných. Nárůst násilí vedl zdravotníky k několika stávkám a nemocnice přiměl zvýšit počty bezpečnostního personálu.
 
Pej-taj-che leží 300 kilometrů východně od Pekingu a jako místo útoku zřejmě nebylo vybráno náhodou, protože jde o místo, kam se jezdí léčit čínská elita. Pokud se tedy něco stane zrovna tam, vzbudí to obvykle více pozornosti než jinde. Agentura AP informovala, že je tam mnoho rezidencí a chat, kam jezdí čínští představitelé v létě a kde se pořádají neformální schůzky vlády.

  • Sanatorium, kde se stal dnešní útok, využívali zejména starší členové čínské komunistické strany. Jde o bývalou nemocnici a nyní ji spravuje armáda.

Čínské nemocnice jsou často přeplněné pacienty

I když vláda začala do zdravotnictví více investovat, lékaři mají nízké platy. Zdravotníci berou úplatky a panuje podezření, že mnozí si přivydělávají také předepisováním zbytečných léků. Vládě se zatím nepodařilo vytvořit síť stoprocentní zdravotní péče a mnozí Číňané na ni nedosáhnou.

I to bylo motivem několika minulých útoků na zdravotnická zařízení. Ze statistik ministerstva zdravotnictví vyplývá, že v roce 2010 bylo v čínském zdravotnictví spácháno přes 17 000 násilných činů včetně vražd, únosů a bití. Novější údaje nejsou k dispozici.