Islamisté postříleli v keňském autobusu na tři desítky nemuslimů

Nairobi - Příslušníci islamistických milicí Šabáb přepadli na severovýchodě Keni linkový autobus mířící do Nairobi a postříleli 28 jeho pasažérů, které předtím identifikovali jako osoby nemuslimského vyznání. Šlo prý o odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám v Mombase.

Zdroj: ČTK/ZUMA/Xinhua Autor: Fabian Mangera

Incident se stal asi 50 kilometrů od Mandery na hranicích se Somálskem. Podle místní policie útočníci zastavili autobus na silnici, vyvedli všech asi šedesát cestujících, oddělili osoby se somálským pasem, u nichž předpokládali muslimské vyznání, nemuslimské pasažéry pak naložili zpět do autobusu a pokusili se z místa incidentu odjet. Vůz ale uvízl a nebyl schopen pohybu, a tak ozbrojenci své vězně chladnokrevně postříleli. Následně uprchli do somálského vnitrozemí. Podle svědků byla útočníků asi stovka a tři nemuslimští cestující si prý zachránili život tím, že dokázali recitovat pasáže koránu.

Oběti atentátu na autobus v Keni
Zdroj: ČTK/ZUMA/Xinhua
Autor: Fabian Mangera
/*json*/{"map":{"lat":3.873083768638114,"lng":41.86430970654685,"zoom":11,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":{},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/

Podle mluvčího Šabábu byl útok odvetou za razii, kterou keňská policie v minulých dnech provedla ve čtyřech mešitách v Mombase. Mešity se údajně dostaly pod kontrolu radikálních duchovních napojených na extremisty a sloužily jako jejich výcviková centra. Policie na místě našla tajné sklady munice a zadržela asi 300 lidí.

Keňská armáda po incidentu oznámila, že provedla pozemní a letecký útok na základnu Šabábu, kterou pachatelé dnešního útoku údajně používali.

Keňa se v poslední době stala místem několika vážných ozbrojených incidentů a pumových útoků, které provedla somálská milice Šabáb napojená na teroristickou síť al-Káida. Od října 2011, kdy Keňa vyslala do sousedního Somálska své vojenské jednotky k boji s islamisty, zahynulo při útocích Šabábu v Keni na 140 lidí.

Islamisté z ŠabábuMilice Šabáb bojují již několik let proti somálské vládě ve snaze zavést v zemi islámské právo šaría. Jejich terčem se často stávají vládní, armádní a jiné veřejné budovy. Islamisté kontrolují velkou část jižního a středního Somálska, z Mogadiša byli vytlačeni před dvěma lety, avšak stále jsou schopni ve městě útočit. Svou činnost rozšířili i do sousední Keni, která pomáhá somálské vládě v boji proti extremistům. Šabáb chce teroristickými útoky docílit stažení keňské armády z vojenské mezinárodní mise Amisom, kterou na pomoc vládě v Somálsku vyslala Africká unie. Vlna útoků podél keňského pobřeží a v Nairobi zasáhla i turistický ruch, který patří mezi hlavní zdroje příjmů africké země.