Fico: Pokud vypukne na Ukrajině válka, Slovensko bude velmi trpět

Bratislava – Slovenský premiér Robert Fico vnímá současné dění na Ukrajině jako velký rusko-americký střet, ve kterém nejednotná Evropská unie nesehrává odpovídající úlohu. Podle Fica je velmi pravděpodobné, že na Ukrajině vypukne vojenský konflikt, a v tom případě bude Slovensko trpět.

„Mluvím o přímém vojenském konfliktu. Nemluvím o konfliktu Rusko-Ukrajina, ale o velkém konfliktu,“ řekl slovenský premiér na diskusním fóru HNClub. Pravděpodobnost, že k němu dojde, je podle Fica sedmdesát procent. Premiér dodal, že tuto informaci má z německého zdroje, který nechtěl jmenovat.

Podle předsedy slovenské vlády kvůli možnému konfliktu panuje v Evropě velká nervozita. Proto by se podle něj měly v Evropě najít síly, které jsou připravené sehrát úlohu mírotvůrců. „Jestliže tam vypukne válka, jestliže se něco stane, Slovensko bude velmi trpět,“ upozornil.

Video Fico představil temnou vizi vývoje na Ukrajině
video

Fico představil temnou vizi vývoje na Ukrajině

Anexe Krymu je hotová věc

Fico rovněž poznamenal, že ruská anexe ukrajinského Krymu je už v Evropě považována za hotovou věc. „Vypadá to tak, i když mluvím s různými vedoucími činiteli. Žádný z nich Krym neotevírá. Neumím si ale představit, že by došlo k dalšímu narušení územní celistvosti Ukrajiny,“ dodal.

Německá kancléřka Angela Merkelová v polovině listopadu hovořila dlouze o ukrajinské krizi mezi čtyřma očima s ruským prezidentem Vladimirem Putinem na okraj summitu skupiny G20 v australském Brisbane. Poté nebývale ostře šéfa Kremlu kritizovala a varovala před „rozsáhlým požárem“, k němuž podle ní konflikt na Ukrajině může vést.

O obsahu dvouhodinové diskuse odmítla cokoli konkrétního říct s tím, že šlo o důvěrný rozhovor. Nicméně dodala, že s Putinem je třeba udržovat dialog, byť se s ním nesouhlasí.