Izraelský armádní prokurátor zkoumá, zda jeho vojáci v palestinském pásmu nepochybili. Armáda už obdržela desítky podnětů.
Hněv dotčených obyvatel Gazy se tím ale Izraeli nepodařilo zmírnit. „Že mě Izrael odškodní? Dají mi peníze? Vynahradí mi tak matku, děti, bratry a příbuzné? Všech sedmadvacet příbuzných?“ zlobí se Palestinec Husajn Abú Džamá.
Vojáci židovského státu tvrdí, že chtějí objasnit také smrt dvou palestinských řidičů sanitek, kteří zemřeli během izraelských náletů.
- „Je podstatné, že se neprověřuje spáchání válečných zločinů, ale porušení vnitřního řádu poměrně přísně daného kodexu izraelské armády,“ upozornil zpravodaj ČT v Izraeli Jakub Szántó.
„Myslím, že toto vyšetřování bude jednostranné. Nevíme o něm, nikdo nás nekontaktoval. My, palestinský Červený půlměsíc, jsme ale již Mezinárodnímu Červenému kříži předali potřebné důkazy,“ tvrdí zástupce humanitární organizace Červený půlměsíc. Do bitvy právníků, aktivistů a vojáků se vložily i Spojené národy, které se rozhodly prověřit hlavně ty akce, během kterých utrpěla zařízení OSN.
Izrael si to vyšetří po svém, varuje Hamas
Radikální hnutí Hamas, které Gaze vládne, považuje vyšetřování izraelské armády za svého druhu komplot. „Izrael chce takzvaným vyšetřováním zamezit příjezdu mezinárodní komise inspektorů do Gazy. Nechce, aby cizí profesionálové popsali zločiny, kterých se Izraelci dopouštějí na Palestincích,“ tvrdí mluvčí Hamasu Fauzí Barhúm.
Poslední válka v Gaze trvala přes padesát dní, nepřežilo ji 2 100 Palestinců. Podle úřadů v Gaze šlo z velké většiny o civilisty.
