Australané na sociálních sítích stojí při svých muslimech

Sociální sítě zaplavila vlna solidarity s australskými muslimy, kteří se bojí odvety, a proto necestují hromadnou dopravou. Pod hashtagem #Illridewithyou vznikla spontánní kampaň, která prostřednictvím Twitteru nabízí muslimům svezení. Počet těchto tweetů neustále roste. Vedle toho jsou profily plné také fotografií s květinami, které lidé přinášejí na místo tragédie, zveřejňují se modlitby za dva mrtvé rukojmí, ale i za celou Austrálii. Lidé na Twitteru používají v souvislosti s událostmi v Sydney hashtagy #SydneySeige#MartinPlace#PrayForSydney

„Australané udělali dnes v noci to, co umí nejlépe - spojili se, aby překonali netoleranci a nenávist,“ napsal na svůj Twitter politik Bill Shorten v reakci na spontánní kampaň #illridewithyou. Zdejší muslimové totiž přestali jezdit hromadnou dopravou, aby se nestali terčem odvety za únos dvou desítek lidí v kavárně v Sydney. V té držel duchovní íránského původu Man Haron Monis rukojmí skoro šestnáct hodin. Celým světem sledované drama skončilo ve dvě hodiny ráno místního času zásahem policie. Celkem tři lidé, včetně únosce, zemřeli a čtyři byli zraněni.

Lidé muslimům nabízejí, že je svezou vlastním autem nebo je na cestě například autobusem doprovodí. I přesto jsou mnohé účty na sociálních sítích plné xenofobních a protiislamistických hesel. Je velmi pravděpodobné, že se v Austrálii rozpoutá debata o vojenském angažmá země v boji proti Islámskému státu a politici budou muset s touto islamofobií i kampaní proti ní počítat. 

Z Martin Place je pietní místo

Na místo tragédie před kavárnou na Martin Place lidé během celého dne přinášeli květiny. Někteří kvůli tomu dokonce čekali v 70 metrů dlouhé frontě. Svou účast přijel vyjádřit také premiér Tony Abbott s manželkou, který za incident ponese pravděpodobně největší politickou odpovědnost. Liberály přivedl k vládě po letech v opozici teprve před rokem a obsazení kavárny Lindt Chocolate Café je pro něj bezesporu zatím největší zkouškou. Jeho kabinet schválil australské zapojení do protiislamistické koalice v Iráku, ve svých prohlášeních se proto musí připravovat i na to, že rozhodnutí bude muset obhajovat, a to bez ohledu na to, že v případě Martin Place nešlo s největší pravděpodobností o teroristický útok, ale o izolovanou akci jednoho muže, který podle Abbotta nebyl napojen na Islámský stát. Pachatele označil za hluboce narušeného jedince.

Modlitby za Austrálii přicházejí z celého světa

Vlna solidarity se nešíří pouze samotnou Austrálií, ale vzkazy přicházejí z celého světa. Skloňují se slova jako modlitba, mír nebo jednota. Nemocnice v Liverpoolu dnes například vyvěsila australskou vlajku na půl žerdi. Svou podporu vyjádřily i některé nepolitické osobnosti, jako například známý hráč kriketu z Anglie Stuart Broad. 

Na mnoha místech se během dne uspořádaly mimořádné mše za mrtvé oběti z kavárny na Martin Place. Jedna taková se odehrála v katedrále St. Mary přímo v Sydney, zazněla na ní slova „Dotklo se nás peklo“.

Bez Twitteru už to ani nejde

Místo, kde ozbrojenec obsadil kavárnu, přitahovalo zvědavce už od samého začátku. Jak poukázala BBC Radio 5, lidé si ke sledování probíhajícího dramatu přinášeli pivo, jiní neváhali se na místě vyfotografovat.

Bezprostředně po zveřejnění prvních informací se na twitterových účtech politiků objevily první reakce. Vedle premiéra Tonyho Abbotta to byl například Mike Baird, předseda vlády Nového Jižního Walesu - australského státu, jehož hlavním městem Sydney je. Na Twitteru podpořil stejně jako Abbott policisty, přidal také některé odkazy, které se týkaly například uzavírek v centru města. V stejném duchu a v jednotě s premiérem Abbotem se vyjadřovali i další politici, například místopředseda Australských zelených Adam Bandt, labouristická senátorka z Tasmánie Lisa Singhová nebo významný člen vládní Liberální strany a poslanec australské Sněmovny reprezentantů Alex Hawke