Desátý ruský humanitární konvoj přivezl na Donbas i dárky a stromky

Moskva – Z Rostovské oblasti na jihozápadě Ruska dorazil na východní Ukrajinu v pořadí desátý konvoj s humanitární pomocí, který Moskva na neklidný Donbas vypravila. Kolona více než 180 nákladních vozů dovezla 1400 tun nákladu a poté zamířila zpět do Ruska.

Zdroj: ČTK/ITAR-TASS Autor: Sharifulin Valery

Kolona směřovala do Luhanské a Doněcké oblasti, které jsou pod kontrolou proruských separatistů. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace uvedlo, že náklad tvořilo jídlo, stavební materiál, léky na cukrovku a srdeční choroby a také dárky a vánoční stromky. Podle ministerstva se kolona rozdělila; kolem 900 tun nákladu bylo dodáno do Doněcku, 500 tun do Luhansku. Po cestě nepotkaly ani jednu ze skupin mimořádné situace a nedošlo k žádným incidentům.

Ruský humanitární konvoj na ukrajinských hranicích
Zdroj: ČTK/ITAR-TASS
Autor: Matytsin Valery

Od počátku srpna Moskva vyslala na Donbas před dnešní dodávkou devět humanitárních konvojů, které do oblastí ovládaných separatisty dopravily asi 12 000 tun nákladu. Kyjev v minulosti Moskvu obvinil, že v konvojích dodává povstalcům zbraně a posily. Rusko tato nařčení opakovaně odmítlo a dalo do vozů nahlédnout novinářům.

Jak uvedl spolupracovník ČT Tomáš Vlach, na východě Ukrajiny už kvůli katastrofální humanitární situaci zemřely hladem desítky až stovky lidí, lékaři prý ale ze strachu z úřadů do úmrtních listů uvádějí jiné příčiny.

Video Rusko poslalo na Ukrajinu desátý humanitární konvoj
video

Rusko poslalo na Ukrajinu desátý humanitární konvoj

Rakouský kancléř je proti zpřísňování sankcí vůči Rusku

EU a USA po vypuknutí ukrajinské krize zavedly vůči Rusku postupně několik druhů sankcí. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden řekl, že sankce přispěly asi 25 až 30 procenty k nynějším hlubokým ekonomickým potížím jeho země.

Proti zpřísnění sankcí se v dnešním vydání listu Österreich znovu vyslovil rakouský kancléř Werner Faymann. „Nemohu schvalovat euforii, kterou v EU mnozí projevují nad úspěchem sankcí vůči Rusku. Nevidím absolutně žádný důvod k oslavám. Nevím, proč bychom měli být rádi, když se ruská ekonomika zhroutí,“ řekl. „Podřezávali bychom si větev, na níž sedíme, kdybychom vztyčili novou zeď vůči ruské ekonomice.“