Garáže pod Bratislavským hradem se staví na místě římských podlah

Bratislava Obří podzemní garáže přímo v areálu Bratislavského hradu nechává stavět slovenský parlament. Proti bagrům, které hned vedle severních základů dominanty hloubí mnohametrovou jámu, se zvedl odpor. Památkáři ale nic nenamítají a projekt má zelenou. Zato archeologové nevěřícně kroutí hlavou. Staví se totiž na místech, která kdysi obývali Keltové i Římané a která svojí historickou hodnotou nenajdou nejen na Slovensku srovnání. Podle archeoložky Tatiany Štefanovičové je ale důvod výstavby prostý. Majitel stavební firmy podpořil před volbami vládnoucí stranu a ona mu to teď tučnou zakázkou vrací.

„Sice tvrdí, že to zachovají, ale já si myslím, že už teď jsou některé věci odbagrované,“ dodává archeoložka a historička Tatiana Štefanovičová, která patří u našich východních sousedů k nejuznávanějším kapacitám v oboru.

V areálu Bratislavského hradu mnoho let odkrývala slovanské památky z devátého a desátého století a tak ví, že nejvzácnějšími objevy na severní straně Hradu jsou římské podlahy, pilíř a šestnáctimetrová zeď. „To je absolutní nekulturnost, že to prostě nezachováme a že to ničíme a místo toho postavíme garáže. Jako by se nedaly postavit kdekoliv jinde,“ zlobí se Štefanovičová.

Video Šéf slovenského parlamentu tvrdí, že se stavba vyplatí
video

Šéf slovenského parlamentu tvrdí, že se stavba vyplatí

Část ze zmiňovaných unikátních artefaktů dělníci přesunou. Většinu ale zasypou – podle památkářů tak nálezy nejlépe ochrání. „Ty nálezy, které vydržely 2000 let pod zemí, by se mohly za několik desetiletí úplně zničit,“ zdůvodňuje Ivo Štassel z bratislavského městského úřadu ochrany památek.

Původně měly být nové garáže určeny jen pro poslance. Po vlně protestů ale nový předseda parlamentu rozhodl, že v nich bude moci parkovat i veřejnost. Dohromady vznikne 220 parkovacích míst a cena stavby se vyšplhá ke tři sta milionům korun.

Podle šéfa parlamentu parkoviště historickému místu pomůže v tom smyslu, „aby se z celého areálu (Bratislavského hradu) stala pěší zóna a odstranili jsme každé vozidlo, které tu běžně parkuje. A svým způsobem i narušuje celkový dojem z Hradu,“ vysvětluje předseda slovenského parlamentu Peter Pellegrini z vládnoucí strany SMER-SD.