Živě

následuje

Studio ČT24

Podrobnosti

Rozklad vedení Jihočeského kraje

Video Studio ČT24
video

Brífink Jiřího Zimoly: „Současná jihočeská politická situace vyžaduje jasné a chlapské řešení“

Politická dráha Jiřího Zimoly

Rodák z Třebíče vystudoval češtinu a dějepis na budějovické Jihočeské univerzitě a v roce 1998 se stal v pohraniční Nové Bystřici nejen učitelem na základní škole, ale i starostou. Začínal přitom jako nestraník, byť už na kandidátce sociální demokracie. 

V čele města strávil deset let a jako zastupitel tam působí dosud. Skutečný politický start pro něj nicméně znamenaly až krajské volby v roce 2008, jejichž výsledek je známý jako „oranžové tsunami“.

S krajskou politikou měl Zimola v téže době dílčí zkušenost, protože už čtyři roky seděl za sociální demokraty v krajské opozici. Nyní z pozice hejtmana uzavřel koalici s dosud vládnoucími občanskými demokraty. 

Po sjezdu sociální demokracie v roce 2013 nakročil do vlády, když obdržel post ministra pro místní rozvoj v Sobotkově stínovém kabinetu. Po volbách se ale zúčastnil takzvané lánské schůzky, jejíž účastníci se pokusili Sobotku odstavit. Zimola se stáhl zpátky na jih Čech, půl roku po volbách se vzdal poslaneckého mandátu a soustředil se na regionální politiku.

Ve volbách do krajských zastupitelstev loni v říjnu byl Jiří Zimola jediným sociálním demokratem, kterému se podařilo zvítězit potřetí v řadě.