Při cestě na jih Evropy počítejte s kolonami

Berlín - Koncem týdne se očekávají při cestách na jih Evropy dlouhé kolony, kam mají namířeno rovněž motorizované rodiny ze Slovenska, částí Rakouska, Švýcarska a Nizozemska, z Belgie nebo ze Severního Porýní - Vestfálska, což je nejlidnatější spolková země Německa. Tam všude začínají školní prázdniny. Podle německého autoklubu ADAC mají motoristé od tohoto víkendu jednu jistotu: zácpy na tradičních prázdninových trasách budou ještě delší. Druhá vlna cest na dovolenou se navíc očekává z pěti německých spolkových zemí, v nichž prázdniny začaly už minulý týden.

Třetina Němců, tedy více než v minulosti, letos hodlá trávit dovolenou ve vlastní zemi a většina z nich si za dopravní prostředek zvolí automobil. Spolu s motoristy ze sousedních zemí tak Němci doslova zaplaví dálnice. Na těch německých přitom letos platí nezvykle velké množství dopravních omezení.

„Motoristům v Německu hrozí léto s rekordními zácpami. Téměř 250 stavenišť s celkovou délkou 975 kilometrů dovolenkářům v hlavní turistické sezoně zkomplikuje život a postará se o mnoho nedobrovolných zastávek na cestě za prázdninami,“ řekl deníku Bild šéf ADAC Peter Meyer.

ADAC mezi nejpřetíženější komunikace řadí například dálnici mezi Norimberkem a Mnichovem. Zvlášť dálnice v severojižním směru budou lavině aut obtížně odolávat také v Rakousku, Švýcarsku, Itálii, Slovinsku či Chorvatsku.

Zdržení očekávejte také na tahu z Mikulova do Vídně 

Rakouský autoklub ÖAMTC stejně jako už minulý víkend upozorňuje na možné uvíznutí v popojíždějící šňůře automobilů mezi Wolkersdorfem a Vídní na silnici B7, která spojuje rakouskou metropoli s hraničním přechodem Mikulov/Drasenhofen. Spolehlivým místem výskytu kolon jsou v Rakousku například i Tauernská dálnice A10 ze Salcburku do Villachu a Brennerská dálnice A13 mezi Innsbruckem a italskou hranicí. Na té může motoristy čekat další zdržení kvůli hraničním kontrolám.

Itálie, která je členem schengenského prostoru, dočasně obnovila minulou neděli hraniční kontroly kvůli vrcholné schůzce skupiny vyspělých států G8, která se uskuteční příští týden ve středoitalské L'Aquile. Hraniční kontroly Itálie plánuje až do 15. července.