Ve Vídni otevřeli novou dřevěnou rozhlednu

Vídeň - Podívat se na Vídeň z ptačí perspektivy mohou nově zájemci z rozhledny Bahnorama u budoucího vídeňského hlavního vlakového nádraží. I když nová rozhledna nabízí z výšky pohled na rakouskou metropoli a je z ní vidět třeba radnice, věže svatoštěpánského dómu či mrakodrapy OSN, vyrostla hlavně kvůli budoucímu nádraží. To se staví na místě bývalého jižního nádraží - Südbahnhofu. Věž lidem umožní sledovat výstavbu. Dřevěná vyhlídková věž měří téměř 67 metrů, a je tak nejvyšší takovou stavbou v Evropě.

Projekt nádraží označují představitelé rakouských drah (ÖBB), politici i rakouská média za stavbu století. Stát má podle ÖBB kolem 933 milionů eur (23,12 miliardy Kč). Mluví se ale o tom, že cena bude vyšší. Rakouský účetní dvůr, který je obdobou českého Nejvyššího kontrolního úřadu, financování stavby nádraží kritizoval.

Nové nádraží by mělo být hotové v prosinci 2014. Stane se křižovatkou tří koridorů. Jeden spojí Paříž s Bratislavou. Druhý povede z Atén přes Prahu do Německa, třetí z Gdaňsku přes Brno a Bratislavu do Benátek.

Rakouská ministryně dopravy Doris Buresová řekla, že peníze do nového nádraží a železniční infrastruktury jsou „dobře investované“, i když se prý nyní musí šetřit. Uvedla, že veřejnost bude moci i díky věži celý postup „transparentně sledovat“. Podle šéfa ÖBB Christiana Kerna projekt ukazuje, že drahám záleží na „modernosti a otevřenosti“. „Investujeme do Rakouska a příštích generací,“ řekl.

Nová rozhledna je vysoká přesně 66,72 metru. Její konstrukce váží 135 tun. Základna měří osm krát sedm metrů, špička 20 krát 20 centimetrů. Na věž se spotřebovalo 160 kubíků smrkového dřeva. K vyhlídkové plošině, která je ve výšce asi 40 metrů, jezdí dva prosklené výtahy. Pod rozhlednou je informační centrum. V něm zájemci uvidí mimo jiné model budoucího nádraží a čtvrti či 3D animaci. Vstup na věž i do expozice je zdarma.