Při procesu s Breivikem se obrací karta

Oslo – Možná už je proces s norským atentátníkem Andersem Behringem Breivikem příliš dlouhý, možná pomáhá vykládání karet při rozhodování. Každopádně byl dnes jeden z přísedících Ernst Henning Eielsen přistižen norskou televizí NRK, jak během jednání hraje na počítači karetní hru solitaire. Soudce z lidu mastil karty při výpovědi experta v oboru srovnávací religionistiky profesora Mattiase Gardella, který dnes svědčil v případu společně s historikem Nikolaiem Brandalem.

Dnešní den měl být před soudem zvlášť zajímavý, protože jako svědci obhajoby měli být předvoláni mimo jiné radikální muslimský duchovní mulla Krekar, který si odpykává pětiletý trest vězení za výhrůžky smrtí norským politikům a výzvy k sebevražedným atentátům v Iráku, a ultrapravicový protiislámský blogger Peder Nöstvold Jensen píšící pod přezdívkou Fjordman, kterého Breivik označil za svůj politický vzor.

Soud s BreivikemAnders Behring Breivik loni 22. července zabil při pumovém útoku na vládní budovy v centru metropole Osla a při střelbě na přilehlém ostrově Utöya 77 lidí. Největší soudní proces v Norsku od druhé světové války vstoupil do osmého týdne.


Obhajoba ale na poslední chvíli oznámila, že tito svědci předvoláni nebudou. Fjordman žije od odhalení jeho identity krátce po atentátech v zahraničí a do Norska se prý nemá v úmyslu vracet. Vzhledem k neúčasti zmíněných kontroverzních svědků tak nejvíce rozproudilo debaty dnešní přistižení Eielsena, na jehož obrazovce deset minut před přestávkou na oběd byla evidentně vidět rozehraná partie solitairu s internetovým protihráčem na stránkách Goodsol.com.

Není to poprvé, co přísedící v Breivikově případu upoutali pozornost médií. Soudce z lidu Thomas Indrebö byl hned v druhý den procesu 17. dubna odvolán, protože loni bezprostředně po útocích na internetu napsal: „Trest smrti je v tomto případu jediný spravedlivý!!!“ Soudci nakonec dospěli k názoru, že Indrebö není způsobilý podílet se na rozhodování senátu.

„Při činu“ byl v únoru načapán i německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který při debatě ve Spolkovém sněmu o pomoci Řecku luštil na iPadu sudoku.